Yumuşacık ve Bakımlı Eller için Bitkisel Öneriler

En çok kulladığımız ve dolayısıyla en çok yıpranan organlarımızdan biri eller. Bu yüzden onlara gerekli özeni göstermek ve iyi bakmamız gerekir.

Fazla sıcak ve fazla soğuk su, deterjanlar, evde kullanılan temizlik ürünleri, güneş, soğuk, yağmur, deniz ve toprak da elleri hırpalar.

Ellerinizin Yumuşacık Olması İçin Bitkisel Öneriler:

* Ellerinizin yumuşacık olmasını istiyorsanız; 1 litre suya 1 avuç dolusu ısırgan otu koyup kaynatın ve ılıdıktan sonra ellerinizi bu suyla yıkayın.

* Birkaç tane salatalığın kabuklarını biraz derince soyun ve bu kabuklarla ellerinizi ovun.

* 2 çorba kaşığı tatlı bademyağı ve 1 tatlı kaşığı kakaoyağını karıştırıp kısık ateşte biraz ısıtın. Ilıdıktan sonra ellerinizin çatlaklarına sürün.

* Sıcak su dolu bir kabın içine gül ve papatya yağı ekleyin. Ellerinizi su dolu kabın içinde 30 dakika bekletin. Yumuşak hareketlerle kurulayın. Nemlendirici el bakım kremi sürüp, ellerinize yedirin.

* Bir tatlı kaşığı balı biraz ısıtarak eritin. İçine iki çorba kaşığı susam yağı, bir çorba kaşığı bademyağı ve bir çorba kaşığı gliserin katın ve krem kıvamına gelinceye kadar karıştırıp bir kavanoza koyun. Gece yatmadan önce ellerinize bu kremden sürüp iyice yedirin ve yumuşak bir eldiven takın. Elleriniz yumuşacık olacaktır.

* Soğuktan ya da aşırı sıcaktan çatlayan elleriniz için acil bakım yöntemi yüz yıllardır kullanılan vazelinden geçiyor. Gece yatmadan önce ellerinize bol miktarda vazelin sürüp eldiven giyin. Sabah uyandığınızda ellerinizi ılık su ile durulayın. Hafif hareketlerle kurulayın.

Tam bakım sağlamak için ellerinizi yıkadıktan sonra mutlaka kurulayın. Böylece ellerinizin kurumasını ve bakterilerin oluşumunu engelleyebilirsiniz. Deterjan gibi temizlik maddeleri kullanırken mutlaka eldiven giyin. İşiniz bittikten sonra nemlendirici el kremi ile ellerinizi koruma altına alın. için önleminizi baştan almalısınız ve onlara iyi bakmalısınız.

“Bakımlı Eller için Uzman Tavsiyeleri” konumuz için tıklayınız.

EL ve AYAK BAKIMI ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 510 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments
  1. tuğçe

    thank you very much ellerimn hep böle güzel olmasını istiyordum..

  2. Selbi

    Evet ellerim çok yumuşagık oldu bunu sunan arkadaşlara teşekkürler:-)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.