Yüksek Tansiyonu Düşüren Bitkiler

Kan basıncının normal değerlerin ( 12/8) üzerine çıkmasına, yüksek tansiyon, adı verilmektedir.

Yüksek tansiyonun belirtileri ise, kafada ağırlık hissi, dikkat dağınıklılığı, çalışma veriminde azalma, sinirlilik, uyku sorunları, kalp çarpıntısı, baş ağrısı, baş dönmesi, görme şikayetleri, kulak çınlaması ve burun kanaması şeklinde olabilir.

Yüksek tansiyon hastaları içki ve sigara kullanmamalı, hareketsiz kalmamalı, yeterli bir süre yürüyüş yapmalıdır. Kilo fazlalığı var ise, kilo vermeli, az tuzlu ve az yağlı gıdalar yemeli, meyve-sebze ağırlıklı beslenmelidir.

Doğal yollarla kan basıncını yani tansiyonu düşürmek isteyenler için :

Sarımsak : Günde ortalama olarak 4 gr sarımsak ( diş) yenmelidir. Bir seferde 1 gr sarımsak yenir. Sarımsak havanda dövülür, 4-5 dakika havanda bekletildikten sonra yemeğe veya yoğurda katılarak yenir. Sarımsak kokusu akciğerlerden gelir, bu kokuyu bastırmak için maydanoz yenir, ağızda kakule çiğnenir, naneli sakız veya şeker kullanılabilir. Sarımsak kokusu eşinize geliyorsa, onun da yemesini teşvik ediniz.

Yılanotu kökü: Hekim kontrolünde hazır ilaç olarak kullanılır. Yılanotu kökü sınır değerlerin üzerinde de etkilidir.

Sakinleştirici olarak, (Kediotu kökü, şerbetçiotu çiçeği, lavanta çiçeği ve bunların karışımı) önemli bir destek sağlayabilir.

Çörekotu : Günde toplam olarak 15 gr çörekotu yenir. Bu miktar 2 veya 3 e bölünerek yemeklerden 30 dakika önce öğütülüp, az suyla yenir. Şeker hastası olmayanlar, pratik olması açısından haftalık kullanım miktarını öğütüp bekletmeden tahin-pekmeze karıştırarak yiyebilirler. Dişleri sağlam olanlar çiğneyerek yerlerse diş eti bakımı da yapılmış olur. Uygulamaya 8-10 ay devam edilir. Öğütülmüş olarak hazır satılan çörekotu alınmamalıdır, çok zararlıdır.

Not: Çörekotu hamilelik döneminde yenmemelidir. Doğuma bir hafta kala başlanıp emzirme süresince yenirse anne çocuk sağlığı açısından çok faydalıdır.

SAĞLIK ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

HASTALIKLAR ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

ŞİFALI BİTKİLER ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 49 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments
  1. :d

    😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.