Yeterli Miktarda Su İçilmez ise Neler Olur? Vücutta Su Azalınca Neler Olur?

Vücut bir günde 3-4 litre suyu terleme, nefes alma ve idrar yoluyla kaybeder. Vücut yeterli su alamadığında beyin, tüm sistemleri, hayati faaliyetleri, korumak için zorlanır.

Yeteri kadar su içilmez ise, böbrekler kanı temizleyemez. Metabolizma altüst olur. Vücudumuza giren zehirli artıklar dokular ve eklemlere sızar. Yani vücudu kitlemiş oluruz.

Uzun vadeli susuzluk ciddi problemlere neden olur. Tansiyon, kan dolaşımı, sindirim, böbrek görevleri ciddi olarak etkilenir.

Su vücudun soğutucusudur. Terleyerek, vücut ısısı dengelenir. Yeteri kadar su içilmediğinde, yeterli terleme de olmaz. Vücut kendini soğutamaz ve biz kendimizi fazla sıcak hissederiz. Fazla sıcak hissetmekle kalmaz, başımız döner, çabuk yoruluruz, midemiz bulanır ve kusarız.

Su, konsantrasyon için de önemli bir anahtardır. Beynin yüzde doksanı sudur ve vücudun ihtiyacı olan suyun % 20′sini kullanır. Su yeterli olduğunda, düşünme gücü artar. Eksikliğinde ise, enerji düşer, bunalım, baş ağrısı, hafıza sorunları, kronik yorgunluk, alerji ve astıma kadar varabilen sonuçlar oluşur.

Kalbin % yetmiş beşi, kanın % sekseni sudur. Su içmek dolaşımı düzenler. Damar sertliği, yüksek tansiyon ve kolesterol su tüketimi ile engellenebilir.

Eklemlerin yüzde 22′si, kasların yüzde 75′i sudur. Eklem etrafındaki bağ dokuların esnekliğini sürdürmesi suya bağlıdır. Kıkırdaklar yeterince su ile beslendiği zaman rahatça hareket eder ve sürtünme zararları en aza iner.

Su tüketimini arttırmak romatizmal ağrıları da azaltacaktır.

Kısaca söylemek gerekir ise, böbrek susuz kaldığında yapacak hiç bir şey  kalmaz. Kirli kan ve suyu döndürmeye başlar. Bu da böbreklere ağır hasar verir. Önce, karaciğer böbreklere yardımcı olmaya çalışacaktır. Ancak bu da, onun yağ ile ilgili işlevlerinin azalmasına neden olacak ve sonuçta şişmanlığa neden olacaktır.

Vücudun faaliyetlerini devam ettirebilmesi için yeterli miktarda suya ihtiyacı vardır. Vücutta su azaldığında belli ki sağlığımız tehlikeye girecektir.

Bu demektir ki. sağlıklı bir insan, sahip olduğu her 7 kilo için, günlük 1 bardak içmelidir.

“Su, İnsan hayatında Neden Bu Kadar Önemli” bu konumuz için tıklayınız.

“Suyun Vücudumuz ve Sağlığımız için Önemi” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 48 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.