Vücuttaki Demir Eksikliği Neden Kaynaklanır?

Demir eksikliği, yanlış beslenme yada bazı hastalıklar sebebi ile vücutta yeterince demir minerali bulunmaması durumudur. Demir minerali vücudumuzda çeşitli görevler yapar ama en önemli görevi kana kırmızı rengini veren hemoglobin maddesinin üretilmesidir. Hemoglobin molekülü demir atomu olmadan üretilemez. Hemoglobin yeterince üretilmezse kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesi azalır. Bu duruma kansızlık yani anemi oluşur. Demir eksikliği yüzünden ortaya çıkan anemiye de “demir eksikliği anemisi” denir.

Kırmızı et, karaciğer, tahıllar, pekmez, yumurta, fasulye, lahana, patates, pancar, badem, fındık, hurma, kabak, şeftali, armut, kuru kayısı, kuru üzüm demir minerali açısından zengin besinlerdir.

Peki; vücutta demir eksikliği neden olur veya neden kaynaklanır? Bu makalemizde bu konuya değinmek istiyoruz.

İşte demir eksikliğinin en yaygın nedenleri :

Yanlış Beslenme : Demir eksikliğinin en önemli nedeni  demir içeren besinleri tüketmemektir. Demir, bitkilerde de bulunmakla beraber et ve sakatattaki demir minerali insan vücuduna daha faydalı olan demir çeşididir. Bu yüzden yeterince kırmızı et yemeyenler demir eksikliğine yakalanma riski ile yüz yüzedirler.

cay-kahveKafeinli İçecekler : Kafein; çay, kahve ve kolada bulunan uyku kaçırıcı bir bileşiktir. Araştırmalar, yemekle birlikte içilen kahvenin yüzde 40, çayın ise yüzde 65 oranında demir emilimini engellediğini göstermektedir. Bu içecekleri yemekten bir saat sonra içmek de demiri azaltır ama yemekten bir saat önce içilen kafeinli içecek demir emilimine engel olmamaktadır.

Bu yüzden çay, kahve yada yeşil çay içecekseniz bunları yemekle birlikte içmemek en iyisidir.

Adet Kanamaları : Kadınların demir ihtiyacı erkeklerin yaklaşık iki katıdır. Ama, demir eksikliğinden muzdarip olanlar genelde kadınlardır. Çünkü kadınlar adet kanaması sırasında büyük bir miktar demir minerali kaybederler.

Hamilelik : Anne karnında büyüyen bebek kendi kanını oluşturmak ve gelişmek için, bol miktarda demire ihtiyaç duyar ve bu demiri annesinden alır. Bu yüzden gebelerde demir eksikliği çok yaygındır. Kan tahlilleri ile durumu denetlemek ve demir takviyesi haplar veya şuruplar vermek, doktorlar tarafından gebeler için alınan tedbirler arasındadır. Hamileler, beslenmelerine de çok dikkat etmelidir.
 
Sindirim Sistemi Hastalıkları : Mide ve bağırsaktaki bazı hastalıklar demiri sindirmeyi ve emmeyi engelleyebilir. Bu tür hastalıkları teşhis edecek merci doktordur.

İç Kanama Yapan Hastalıklar : Ülser, kolon kanseri ve başka bir takım hastalıklar mide ve bağırsaklarda yavaş ama sürekli bir kanamaya neden olabilir. Bu durumda kanla birlikte demir minerali sürekli kaybedildiği için vücuttaki demir seviyesi düşer.

İlaçlar : Ağrı kesici nitelikli bazı ilaçlar sürekli kullanılırsa hafif mide kanamalarına yol açabilir. Bu yüzden doktor tavsiyesi dışında durmadan bu tür ilaçlar almak demir eksikliğini ortaya çıkarabilen faktörler arasında sayılabilir.

(Visited 28 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.