Vücutta Demir Eksikliği Varsa Ne Gibi Rahatsızlıklar Yaşanır?

Akciğerlerimize gelen oksijenin tüm vücudumuza taşınabilmesi için demire ihtiyaç duyarız. Demir, kana kırmızı rengini veren ve oksijen taşımakla yükümlü hemoglobin denilen molekülün yapısında yer alır. Hemoglobin aynı zamanda bir proteindir. Hemoglobin düzeyinin düşük oluşu ve demir eksikliği, anemi denilen kansızlığın en belirgin ve yaygın sebebidir. Anemide vücudun demir mineraline olan gereksinimi artar. Demir, vücutta iyi işlenemediğinde demir eksikliği görülür.

Vücutta demir minerali yeterli düzeyde olmadığında, alyuvar hücrelerinin kanla birlikte hücre ve dokulara oksijen taşıması zorlaşır. Oksijen azaldıkça organlar işlevlerini tam manasıyla yerine getiremez ve demir eksikliği belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

Vücutta Demir Eksikliği Varsa;

Sürekli Yorgunluk: Yataktan bir türlü çıkamamak, demir eksikliğinin en önemli belirtisidir. Zira demir olmayınca kanın oksijen taşıma kabiliyeti azalır ve dokularınız yeterli oksijen bulmakta zorlanır. Bu yüzden hücreleriniz gerektiği kadar enerji üretmez ve kendinizi sürekli güçsüz, bitkin ve yorgun hissedersiniz.

Nefes Nefese Kalma: Bu belirti de kanın yeterli oksijen taşıyamaması ile ilgilidir. Merdiven çıkma gibi sıradan sayılabilecek bir aktivite sonucunda demir eksikliği yaşayan bir kişinin dokularında oksijen seviyesi hızla düşer ve beyin, dokulara oksijen yetiştirebilmek için ciğerlere daha hızlı nefes alma talimatı verir.

demir-eksikligi1Çarpıntı ve Göğüs Ağrısı: Kan oksijen taşıma görevini yapamayınca ortaya çıkan yükün bir kısmı da kalbi etkiler. Kalbiniz, aynı kanı daha hızlı bir şekilde vücutta döndürerek dokularınızın oksijen ihtiyacını karşılamaya çalışır. Biz, bunu çarpıntı ve ağrı olarak hissedersiniz.

Baş Dönmesi ve Göz Kararması: Bunun sık olması bariz bir demir eksikliği belirtisidir.

Dalgınlık: Her organ gibi beyin de oksijene ihtiyaç duyar ve anemi olan kişiler de beyne giden oksijen azalacağı için düşünme, konsantrasyon, karar verme ve öğrenme gibi günlük zihin aktiviteleri zorlaşabilir, dalgınlık ve unutkanlık ortaya çıkabilir.

Depresyon: Geçmeyen yorgunluk, uyuşukluk ve düşünmekte zorluk depresyona da yol açabilmektedir.

Üşüme: Vücudumuzdaki bütün hücreler oksijen yakarak vücut ısısının korunmasını sağlar. Eğer normalden fazla üşüyorsanız bu hücrelerinizin yeterince oksijen alamadığını ve anemi probleminiz olduğu gösterebilir.
 
Tırnak Kırılması: Bu durum, demir eksikliği dışında kalsiyum ve çinko gibi başka minerallerin eksikliğinin de belirtisi olabilir.

Saç Dökülmesi: Saçların dökülmesi birçok farklı sebebe dayanabilir ama demir eksikliğinin saç dökülmesini çoğalttığı düşünülmektedir. Eskisinden çok saçınız dökülüyorsa sorun demir olabilir.

Tuhaf Şeyler Yeme İsteği: Vücutta demir mineralinin azalması insanda bu minerali içerme ihtimali olan toprak vb. şeylere yönelik bir iştah yaratabilir. İleri derecede demir eksikliği anemisi olanlar toprak, kar, buz, kahve gibi şeyleri yemek isteyebilirler.

Soluk Ten Rengi: Yüzünüze renk veren kandır. Şiddetli anemi olan kişilerin rengi bu yüzden soluk olur.

Dilde Şişme: Şiddetli ve uzun süreli demir eksiliğinin sonucu olarak dilde şişkinlik ve acıma görülebilir.

(Visited 52 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.