Varisleri Geçiren Bitkisel Ev Tedavileri

Varis, deri yüzeyine yakın olan toplardamarların anormal bir şekilde genişlemesinden kaynaklanan yaygın bir sorundur. Genellikle uyluk ve baldır kısmında meydana gelen bu sorunun nedeni kan akışını düzenleyen damar duvarlarının zayıflamasıdır.

Yaşam kalitesini bozan bu sağlık sorunu, mavi ve mor görüntü dışında, ağrı , yorgunluk, bacaklarda yanma hissi, zonklama, karıncalanma veya ağırlık şeklinde kendini gösterir.

Varis için tıbbi ve cerrahi tedaviler oldukça  pahalı olabilir. Ancak; varis hastalığının şiddetini azaltmak, hatta, kaldırmak için denenecek bir takım ev tedavileri mevcuttur.

İşte;  Varis Hastalığının Doğal ve Bitkisel Tedavisi
* Elma Sirkesi : Seyreltilmiş elma sirkesini  nazikçe varisli bölgeye sürün. Her gün, sabah akşam düzenli olarak birkaç ay devam edin.

1 bardak suyun içine, 2 çay kaşığı elma sirkesi koyun ve karıştırın. Bu karışımdan  günde 2 defa olmak üzere 1 ay için. Olumlu sonuçlar alacaksınız.

Kırmızı Biber : 1 bardak sıcak suya, 1 çay kaşığı toz acı biber  koyun ve iyice karıştırın.
Bu karışımı iki ay boyunca günde üç defa için.

Zeytinyağı :  Zeytinyağı ve E vitamini yağını eşit miktarlarda karıştırın ve hafifçe ısıtın. Birkaç dakika bu ılık yağ ile varisli damarlarınıza nazikçe masaj yapın. 1-2 ay boyunca günde 2 kez tekrarlayın. Ayrıca, bu karışıma, 4 damla selvi esansiyel yağı da ilave edebilirsiniz.

bitkisel varis tedavisiSarımsak : 6 diş sarımsağı dilimleyin ve temiz bir cam kavanoza koyun. Üzerine 3 portakalın suyu ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edin. Bu karışımı 12 saat bekletin.

Masaja başlamadan kavanozu iyice sallayın ve parmaklarınıza birkaç damla damlatın. 15 dakika boyunca dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın. Sürdüğünüz bölgeyi pamuklu bez ile sarın ve bir gece boyunca böyle bırakın.

Birkaç ay boyunca her gün tekrarlayın. Ayrıca, sarımsak da tüketin. İltihabı azaltarak varisin belirtilerini ortadan kaldırır.

Maydanoz : Doğranmış bir avuç maydanozu bir bardak suda 5 dakika kaynatın ve ılıyınca süzün. İçerisine 1 damla gül çiçeği yağı ve 1 damlada kadife çiçeği yağı damlatın. Karışımı birkaç dakika buzdolabında bekletin. Karışımı pamuk kullanarak  varisli bölgeye sürün.

Bu yönteme birkaç ay devam ederek olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Ayrıca, sık sık olabildiğince çiğ maydanoz yemeye çalışın.

Asma Yaprakları : Varis tedavisi için çok faydalıdır, sıkılaştırıcı özelliği vardır.

1 fincan asma yaprağını, 4 su bardağı suda 10-15 dakika kaynatın. Ilıyınca karışımı küçük bir leğene dökün ve ayaklarınızı beş dakika bu çözeltinin içinde bekletin.
Daha sonra ayaklarınızı 10 saniye soğuk su dolu başka bir kaba sokun. Bu işlemi 4 sefer tekrar edin.

Daha sonra, hint yağı ile, aşağıdan yukarıya doğru bacaklarınıza masaj yapın.
Bacaklarınızı birkaç dakika yüksek bir konumda bekleterek bitirin.

Kadife Çiçeği : 1 fincan kadife çiçeğini, 4 bardak suda, 5 dakika kaynatın.
Çözeltinin içine bir pamuklu bez batırın ve bezi varisli bölgenin üzerine örtün. Bez tamamen soğuyana kadar bekletin.
Bu işlemi, birkaç ay boyunca, günde, birkaç defa tekrar edin. Ayrıca, taze kadife çiçeği yapraklarını yiyebilirsiniz.

bitkisel varis tedavisiAt Kestanesi tohumları : Piyasadan at kestanesi tohumunun jelini bulabilirsiniz. Bu jeli günde iki defa varisli bölgeye sürün. Düzenli kullanıldığında, bacak ağrısı ve şişlik önemli ölçüde azalacaktır.

Doktora danışarak günde 600 mg at kestanesi takviyesi alabilirsiniz.
Not: Hamile veya emziren kadınlar bu yöntemi kullanmasın.

Hamamelis : Bezi hamamelis suyunda beklettikten sonra varisli bölgeye yerleştirin. Bu işlemi, bir ya da iki ay boyunca günde üç defa tekrarlayın.

Ayrıca, küveti ılık su ile doldurun ve içerisine 10 ile 20 damla arası hamamelis yağı ekleyin. Bacaklarınızı 15 dakika boyunca bu suda bekletin. Sonra bacaklarınızı temiz su ile yıkayıp kurulayın.

Bu işlemi, bir ya da iki ay boyunca günde bir defa uygulayabilirsiniz.

Kasap Süpürgesi : Bu bitki, ağrıları ve iltihabı azaltır, kan akışını artırır.

Günde 3 defa kasap süpürgesi bitkisinin takviyesini alabilirsiniz. Bu takviye bitkinin köklerinden ve tohumlarından yapılmıştır. İçerisinde kalsiyum, krom, magnezyum, manganez, potasyum, selenyum, silisyum ve çinko ile birlikte B ve C vitaminleri vardır.

Not: Yüksek tansiyonu ve prostatı olan hastalar doktorlarına danışmadan bu bitkiyi kullanmamalıdırlar.

Buna yöntemlere ek olarak, düzenli yürüyüş yaparak bacaklardaki kan dolaşımını artırabilirsiniz.

(Visited 121 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.