Varislere İyi Gelen Egzersiz Hareketleri

Varis, vücudun özellikle de bacakların toplardamar sisteminin iyi çalışmaması sonucu ortaya çıkar. Bu durumda, kan dolaşımını artırmak, kirli kanın kalbe dönüşünü hızlandırmak gerekir. Bu görevi peki hangi organ veya uzvumuz yapacak, hiç düşündünüz mü? 

Bu görevi yapacak uzuv, tabii ki bacaklarımız, baldır kaslarımız. Bacak egzersizleri ile baldır kasları çalışacak, kan dolaşımı hızlanacak ve varislerin önüne geçilecektir.

Egzersiz yapmak veya hareket etme, tıpkı selülit de olduğu gibi variste de, kan dolaşımını düzenler, varisleri rahatlatır. Varis için en iyi egzersizler ise, baldırları çalıştıran hareketlerdir. Yüzme, yürüme, ip atlama, bisiklete binme, step, aerobik, gibi.

Varislere İyi Gelen Ev Egzersizleri :

* Bir merdiven basamağına çıkıp topuklarınızı boşlukta kalacak şekilde ayaklarınızı en uca yerleştirin. Kendinizi ayak parmaklarınızda yükseltip, yavaşça topuklarınız merdivenden daha aşağı seviyeye gelinceye kadar alçaltın. Denge sağlayabilmek için tutunun.

Bu hareketi, 40 defa tekrarlayın. Bu hareket, baldırlarınızı gerip kaslarınızı çalıştıracaktır.

* Sırtüstü yatıp ellerinizi kenarlarınıza veya poponuzun altına yerleştirin. Ayaklarınızı yerden kesip, dizlerinizi teker teker göğsünüze çekerek pedal çevirme hareketi yapın.

varisBu hareket, alt karın kaslarınızı da çok iyi çalıştırır.

* Evde, ayak parmaklarınızın üzerinde yürüyün. Bu şekilde yürümeniz, baldırlarınızı daha iyi çalıştıracaktır.

* Aynı şekilde, topuklarınızın üzerinde yürüyün. Bu şekilde yürümeniz, ön bacak kaslarınızı ve ayak bileklerinizi kuvvetlendirecek, kan dolaşımı rahatlatacaktır.

* Sırtüstü yatıp ellerinizi kenarlarınıza veya poponuzun altına yerleştirin. Belinizi ve poponuzu yere bastırarak bir bacağınızı dikey şekle gelinceye kadar kaldırıp bu pozisyonda tutun. Yavaşça bacağınızı indirip diğerini kaldırın.

Bu hareket, bacaklardaki kan dolaşımını rahatlattığı gibi belinizdeki diskleri de rahatlatacaktır.

* Sırtüstü yere yatın. Bacaklarınızdan birini göğsünüze çekip dizinizin altından ellerinizle destekleyin. Bu pozisyonda birkaç saniye beklerken ayak parmaklarınızı mümkün olduğunca geri çekip ileriye ittirin. Yavaşça diğer bacağınıza geçin.

Bu hareketler, yavaşça ve hissederek yapılmalıdır.

* Bu egzersizleri uyguladıktan sonra, bacaklarınızı düz duvara yaslayarak poponuzu iyice duvara yanaştırıp bu pozisyonda birkaç dakika dinlenin. Böylece kan dolaşımı rahatlayacaktır.

 

(Visited 78 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.