Varisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Toplardamarlar, kirli kanı temizlenmek üzere kalbe taşıyan damarlarımızdır. Toplardamarlar bu zahmetli görevi, damarın içindeki kapakçıkların yardımı ile gerçekleştirirler. Ne zaman ki kapakçık sistemi bozulur, kan yukarıya gidemez ve kirli kan damar içinde birikir, işte o zaman varis oluşur.

Varis oluştuktan sonra da, bacaklarda şişlik, ağrı, yorgunluk, gece krampları ve karıncalanma olur. İlerleyen zamanlarda da cilt yapısı bozulur ve kaşıntı, yara, iltihaplanma olabilir.

Varisi olan kişiler, bu tür rahatsızlıklar yaşamak istemiyor ise, bazı şeylere dikkat etmesi gerekir.

Dikkat Etmesi Gerekenler :

Hareketsiz kalmayın. Uzun süre aralıksız ve hareketsiz ayakta durmayın veya oturmayın. Mesleği gereği uzun süre hareketsiz olarak ayakta duran insanlarda varis oluşması neredeyse kaçınılmazdır. İşiniz uzun süre ayakta kalmanızı gerektiriyorsa, varisten koruyucu çoraplar giyebilirsiniz. Uzun süre bacak bacak üzerine  atmayın.

Yüksek topuklu ayakkabı giymeyin. Yüksek topuklu   ayakkabılar, baldır kaslarından çok, kalça kaslarını kullanmanıza neden olur. Bu  durum varisler için uygun  zemin hazırlar. Kısa topuklu spor ayakkabılar baldır kaslarını çalıştırarak dolaşımı kolaylaştırır ve varisleri önler.

Çok dar   giysiler giymeyin. Kan dolaşımınızı bozabilecek olan   aşırı dar giysiler varis oluşumunu arttırabilirler

varis-corabi1Aşırı güneşlenmeyin. Aşın  güneş ve sıcak uygulaması damarları genişletir. Bu durum varislerin artışına  neden olabilir.

Düzenli ayak ve bacak  jimnastiği yapın. Düzenli  yürüyüş veya egzersiz kan  dolaşımını düzene sokar. Böylece   varisleşmeyi veya mevcut varislerin   ilerlemesini  önler.

Ayaklarınızı yukarı kaldırın. Mümkünse günde en  az 3-4 defa olmak   üzere, 5-10 dakika süre   ile ayaklarınızı kalbinizin seviyesine  kadar kaldırıp dinlenin. Fırsat  buldukça bacaklarınızı yukarı  kaldırın, yatarken mümkünse  bacağınızın altına yastık koyun.

Fazla kilolardan kaçının. Fazla kilolu insanlarda varis daha sık  görülür. Vücut ağırlığının artması;  kanın bacaklardan yukarıya doğru   hareketini güçleştirir. Dolaşım  aksayınca toplardamarlar bozulur ve varis oluşmaya başlar.

Baharatlardan uzak durun. Alkol ve fazla baharat tüketilmesi damarları  genişletir.

Soğuk su masajı yapın.  Sıcak  su damarların genişlemesine ve sorunların artmasına neden olur. Bacaklarınıza   her gün ılık-soğuk basınçlı suyu ayağınızdan yukarı  doğru yavaşça çıkararak   uygulayın.

Doktorunuzun verdiği ilaç veya varis çorabını  kullanın. 

Anneniz,  babanız ya da yakın akrabalarınızda varis varsa,  sizin daha da dikkatli olmanız gerekir.

(Visited 43 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.