Varis ve Varis Türleri

Vücudumuzun iki çeşit kan damarı vardır. Atardamarlar, toplardamarlar. Atardamarlar, akciğerde temizlenmiş kanı kalpten tüm organ ve dokulara taşır. Toplardamarlar ise, kirli kanı temizlenmek üzere akciğerlere taşıyan damarlardır.

Kirli kanın, ayaktan kalbe doğru gidebilmesi için, bacak baldır kasları ile toplardamarların kendi bünyesindeki kapak mekanizmasının düzgün çalışması gerekir. Bu kapaklar, kasların çalışmadığı ve ayakta hareketsiz durduğumuz durumlarda kanın geriye doğru kaçmasını engeller.

Kapak mekanizması bozulduğunda, geriye kaçak yapar ve toplardamarlardaki kan, akciğere gidemeyip birikir. Zaman içerisinde geri kaçan kan toplardamarlarda genişlemeye yani varise yol açar.

varis 4Varisler, genelde, vücudumuzun en çok ve sürekli basınç alan bölgesi bacaklarda görülmektedir.

Varisler; kılcal varisler, orta boy varisler, büyük boy varisler,olmak üzere 3’e ayrılmaktadır.

Kılcal Varisler : Bu tür varisler ciltte yüzeysel, bölgesel halde yerleşerek ortaya çıkarlar ve bunlar elle hissedilemezler. Bu varislerin çapları 1-2 mm’den küçüktür ve kırmızı ya da mor renklidir. Bu tür varislerde ağrı sızı çok az olur. Hastalarda genelde görüntüden kaynaklanan şikayetler olmaktadır. Gerekirse tedavi edilebilir.

Orta Boy Varisler : Bu tür varisler ciltte hafif bir kabarıklık şeklinde, mavi – yeşil renklerinde, çapları ise 2- 4 mm arasında değişmektedir. Daha fazla şiddetli ağrı ve sızılar oluşmaktadır.

Büyük Boy Varisler : Bu tür varisler genellikle ciltte bir çıkıntı şeklinde ortaya çıkarlar ve uzun süre ayakta durma gibi durumlarda belirginleşirler. Bu varisler çapları 4 mm’den büyük olmaktadır. Varisi olan insanlarda genelde bacaklarda kaşıntı, şişlik, uzun süre ayakta kalma durumlarında ağrılar ve geceleri de kramplar oluşabilmektedir.

(Visited 41 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.