Varis ve Varis Tedavisi

Varis, toplardamarların kalıcı olarak genişlemesi, kıvrılması ve uzamasıdır. Varisler daha çok bacaklarda, bacak derisinin altında mavimsi renkte değişik çaplarda kıvrımlı kabarıklıklar şeklinde görülür. Yıllarca görünüm dışında bir şikayete yol açmadan kalabilir. Ancak, zamanla da varisle ağrılı hale gelebilir.

Toplardamarların görevi kirli kanı kalbe taşımaktır. Bazı nedenlerden dolayı, bu damarlar, esner, genişler ve işlevleri de görünümleri de bozulur.

Varis, daha çok bayanlarda görülür. Ailesinde varis olan kişilerde, varis olma olasılığı daha fazladır. Hamilelik döneminde varisler daha sık görülür. Şişmanlık, sigara, uzun süre ayakta kalmak veya oturmak varis oluşumunu kolaylaştıran diğer durumlardır.

Daha çok bacaklarda görülen varisler, bacaklarda ağırlık, kaşınma, yanma, kramp, ağrı gibi sürekli rahatsızlık hissi verirler.

Günümüzde Varislere Uygulanan Tedavi Yöntemleri :

Kompresyon : Bu tedavi yönteminde varisin verdiği rahatsızlığın derecesine göre hastaya, bandaj ya da varis çorabı kullanmak suretiyle rahatsızlığa neden olan damarlara baskı uygulaması önerilir.

varis-corabiHirudoterapi : Tıbbi sülüklerle yapılan tedavidir. Günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Doğal bir tedavi yöntemi olup hiç bir yan etkisi yoktur.

Lazer yada Radyofrekans :  Burada hastalıklı damarların içerisine ilerletilen özel bazı teller ile (kateter) lazer yada radyofrekans enerjisi ile damarların içten bir çeşit dağlanmasıdır.

Skleroterapi : Varislerin az ve küçük çaplı olduğu durumlarda uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir. Toplardamarların içine şırınga ile büzücü bir maddenin verilmesi esasına dayanır. Damar duvarları birbirine yapışarak kapanması sağlanıyor.

İlaç Tedavisi : Varise bağlı bacaklarda şişlik, ağrı, gece krampları olan hastalarda, toplardamar duvarını güçlendiren ilaçlar belli dönemlerde faydalı olabilmektedir.

Cerrahi Tedavi : Kasık, ayak bileği veya diz hizasından ilerletilen bir tel ile varisli damar çekilerek çıkarılır. Kesiler dikiş atılmasına erek kalmayacak şekilde kısadır. Operasyon sonrası kullanılan varis çorapları ile iyileşme kısa sürede sağlanır.

Alternatif Tedavi : At kestanesi tohumu özü, varis rahatsızlığı için etkili bir tedavidir. Bitki, varisli damarların şişmesini ve dolayısı ile

Yalnız, bitki tedavilerinde doktora danışmadan uygulama yapmayın.

 

 

(Visited 32 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.