Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis, toplardamarlarda görülen fonksiyon bozukluğudur.  Kirli kanı kalbe taşıyan toplardamarlarda, kapakcıklar görevini yapamadığında, damarlarda gölleşme meydana geliyor. Genişleyen damarlar zamanla kıvrılma ve cilt yüzeyinden çok rahat görülebilecek hale geliyor.

Varis. görsel açıdan sıkıntı yaşattığı gibi,bacaklarda, ağırlık hissi, çabuk yorulma, karıncalanma, kramp ve ağrı  şeklinde kendini gösteriyor.

Varis tedavisinde en etkili ve uzun süredir kullanılan yöntem, varis çoraplarıdır. Ailesinde varis bulunan kişiler, koruyucu olması açısından, düşük basınçlı varis

çoraplarını günlük yaşamda kullanarak varis oluşumunu önleyebilirler.

varis tedavisi3Varis tedavisinde son 10 seneye kadar en bilinen yöntem cerrahi müdahale idi. Özellikle çok kıvrımlı ve geniş olan damarlarda ameliyat tek çare olarak görülüyordu.

Şimdi, hastalık başlangıç noktasında ise, çok daha kolay iki yöntem uygulanıyor. Lazer ve injeksiyon veya köpük tedavisi.

Lazer tedavisinde, damara lazer sokup, yakılıyor ve damar devre dışı bırakılıyor. Bu yöntem atak üstü ve günübirlik yapılıyor.

İnjeksiyon (köpük) tedavisinde, iğneyle damarın içine girip, ilaçla damar yakılıyor. Bu  yakma işlemine köpük deniliyor. Köpük denilen kimyasal sıvı, yakıcı bir ilaç olduğundan damarın içine verildiğinde damarı yakıyor. Sıvı da damara verilmeden önce hava ile karıştığı için deterjan gibi köpürüyor. İlacın bu köpükleşmiş şekli daha da etkili oluyor. İşlem çok kısa ve ağrısız bir yöntemdir. Çok çok az yan etkisi olan bu işlem sadece 10 dakika sürüyor. İşlemden hemen sonra hasta ayağa kalkarak, günlük hayatına devam edebiliyor.

(Visited 30 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.