Varis Rahatsızlığı Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Varisle beslenme arasında doğrudan bir bağlantı olmamakla beraber, bazı beslenme alışkanlıkları, varis gelişimine veya kötüleşmesine katkıda bulunur.

Örneğin; yeterince sıvı alınmaması, tuzlu veya düşük lifli gıda tüketilmesi, kızartmalar, hazır cips ve benzeri ürünler, şekerli veya rafine gıdalar, aşırı kırmızı et ve doymuş yağ asitli gıdaların (yağlı et, katı yağ, yağlı peynir gibi) yenmesi, alkol ve sigarada varis gelişimine katkıda bulunur.

Varis, aşırı kan basıncı ile damar ve kapak  yapısının bozulmasıdır. Hal böyle olunca, varis oluşumunu engellemek için, kan basıncını düşürerek damar ve kapak yapısını kuvvetlendirmek gerekir. Damar ve kapak yapısının güçlenmesi için bağ dokusunun kuvvetlenmesi gerekir. Aynı zamanda kilo kontrolü ile de kan basıncını önlemiş olursunuz.

Beslenme alışkanlığınızda yapacağınız bazı değişiklikler ile, hem, bağ dokusu güçlenecek, hem de aşırı kilo almamış olacaksınız.

Peki Varis Rahatsızlığı Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Varis Rahatsızlığı Olanlar :

* Lifden yetersiz, rafine edilmiş besinlerin ağırlıklı tüketilmesi varis oluşumunu tetikler. Özellikle yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durun.

varise iyi gelen* Her öğün bol salata veya sebze tüketin, tam buğday, kepekli ekmek tercih edin, kuru baklagilleri yemek veya salata olarak haftada 2 kez tüketin.

* Toplardamarın damar geçirgenliğinin sağlanması için C ve E vitaminlerinden zengin beslenin.

* Flavonoidleri yüksek oranda içeren besinler, kiraz, çilek, böğürtlen, yaban mersini, erik ve alıç varisin önlenmesinde ve tedavisinde faydalıdır. Bu meyveler dolaşım sistemi sorunlarında etkili olduğu araştırmalarca desteklenmektedir.

* Özellikle günde 15-20 adet tüketilen kirazın enflamasyonu ve varis oluşumunu azalttığı belirtilmekte.

* Ananas ise içerdiği bromelin enzimi sayesinde varisli olan kişilerde damar açıcı özelliğine sahip bir meyvedir.

* Sebzelerden soğan, sarımsak ve zencefil yine damar sağlığı açısından önemli ve bol bol tüketilmesi gereken besinlerden.

(Visited 76 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.