Varis Oluşumundaki Risk Faktörleri

Temiz kan, yani oksijenli kan atardamar ile vücudun doku ve organlarına gönderilir. Oksijeni alınan kanın tekrar toplardamarlar ile kalbe gönderilmesi gerekir. Kanın ayaktan yukarı yani kalbe gitmesi gerekir.

Kirli kan, toplardamarlar tarafından,  bacak toplardamarları içindeki kanın geri dönüşünü engelleyen kapakçıklar yardımı ile kalbe gider. Ancak; bacak toplardamarın içindeki kapakçıkların bozulması sonucu, kirli kan geri kaçar ve damar içinde göllenme ve genişleme olur ise, bu bölgede varis oluşur.

sismanlik ve varisVaris, gebelik, hormonal yapı ve nispeten daha az kas yapısı nedeniyle, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülebilir. Varis, kadın ve erkekte, yaş ilerledikçe, daha fazla görülür.

Varis oluşumunda, genetik yatkınlık, en önemli etken olup, aşırı şişmanlık, geçirilmiş damar iltihabı, gebelik, kronik akciğer hastalığı, kronik kabızlık ve uzun süreli ayakta durma veya oturmayı gerektiren meslek grupları, hastalığın ilerlemesinde önde gelen risk faktörleridir.

Kişinin, günlük çalışma ve sosyal hayatını etkileyecek boyutta ciddi şikayetlere neden olan, varis rahatsızlığı, gebelik, adet dönemleri, ayakta uzun süreli durma ve yaz mevsiminde artış gösterebilir. ‘

(Visited 13 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.