Varis Nedir? Varis Nasıl Oluşur? Varisin Oluşturduğu Şikayetler Nelerdir?

Bacaklarda, derinin hemen altındaki, toplardamar genişlemelerine varis denir.
Kalp tarafından, atardamarlar yardımıyla dokulara gönderilen oksijen ve besinden zengin kan, organlar tarafından kullanıldıktan sonra toplardamarlarla kalbe geri taşınır. Toplardamarlar bu işi yapabilmek için yer çekimine karşı çalışırlar.

Varis Nasıl Oluşur?

Vücudumuzda ikinci kalp olarak adlandırılan ve her adım attığımızda devreye giren baldır kaslarının hareketi, toplardamarlar içindeki kanı kalbe doğru iter. Kasların kasılmasıyla, yukarı doğru itilen kanın, tek yönde hareket ederek, kaslar gevşediğinde yer çekimi etkisiyle geri dönmesini ise, bu damarlar içinde bulunan kapakçıklar engeller.

Kirli kanın kalbe doğru etkili bir şekilde hareket edememesi sonucu, toplardamarlar içinde kan birikmeye başlar. Basıncın artması sonucu, varistoplardamarlar genişler ve içindeki kapakçıkların fonksiyonlarını kaybetmesi sonucu da varisli damarlar oluşur.

Yüzeysel toplardamar yetmezliği olarak da adlandırılan, varis hastalığı, boyutları, oluşturduğu yakınmalar ve yaygınlık derecesi ile geniş bir yelpazeye yayılabilir.

Varis hastalığı, kendi haline bırakılır önlem alınmazsa, varisli damarlar, bacağı örümcek ağı gibi sarar, zaman içinde ciltte renk değişimine, yaraların açılmasına neden olur.

Varisin oluşturduğu yakınmalar, şikayetler :

* Ağır ve yorgun bacaklar,
* Ağrılı bacaklar,
* Şiş bacaklar,
* Varisli damarların görünür olması,
* Bacaklarda karıncalanma hissi,
* Baldır krampları,
* Huzursuz bacak sendromu ,
* Bacaklarda suyun birikmesi hissi,
* Eklem ağrıları, yani,  diz ve bileklerde, ayakta durunca, hareket sırasında veya dokununca ağrı hissedilir.

(Visited 15 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.