Varis Neden Olur? Varis Neden Oluşur?

Temiz kan, (oksijenli kan) atardamarlar sayesinde vücudun çeşitli dokularına ve organlarına gönderilir. Burada oksijen atardamarlardan alınır ve kan tekrar toplardamarlar (genellikle kirli kan taşırlar) ile kalbe gönderilir.

Kan, kalbe doğru, yukarı çıkarken elbette zorlanır. Ancak, damarların içindeki kapakçıklar ve vücudun hamallığını yapan bacaklar sayesinde bu işlem kolaylaşır.

Baldır kasları kasılarak bir pompa görevi görür. Bu kaslar kasılınca toplardamarlar sıkışır ve kan kalbe ilerler. Kapaklar sayesinde de kan geriye kaçmaz. Eğer bu sistem bozulursa varis ortaya çıkar.

Toplardamarlar genişler, belirginleşir ve kıvrımlı bir görünüm alır. Damar duvarının desteği kaybolmuştur. Sıklıkla üst ve alt bacaktaki yüzeyel damarlarda ortaya çıkmaktadır.

Peki sistem neden bozulur? Varis neden oluşur? bu hiç düşündünüz mü? Şimdi bu konuda bilgilendirmek istiyoruz.

Varis oluşumunda bazı etkenler yol açabilir. Bu etkenleri şöyle sıralayabiliriz.

Varis Oluşumuna Neden Olan Etkenler :

Yaş faktörü : Özellikle 40 yaşından sonra dokuların zayıflamasıyla birlikte damarlarda ve kapakçıklarda varis oluşumu meydana gelir. Yaşın ilerlemesi varis riskinin artmasına neden olur.

varis2Cinsiyet faktörü : Kadınlar ve erkekler varis açısından farklı risk etkenlerine sahiptir. Kadınlar bu konuda daha dezavantajlıdır. Kadınlarda karın içi organların ve damarların yapısı varis oluşumuna daha yatkındır. Erkeklere göre 5 kat daha fazla riske sahiptirler. Östrojen hormonu, doğum kontrol hapı kullanımı, menopoz dönemindeki hormon ilaçları, fazla doğum yapma gibi etkenler kadınların varis oluşumunu arttırır.

Kalıtım faktörü : Ailede anne, babada ya da birinci derece akrabalarda varis olması kişilerdeki riski arttıran etkendir. Burada doğumsal olarak damar yapısının zayıf gelişimi söz konusudur.

Gebelik dönemi : Varis oluşumları gebeliğin ilk döneminde daha fazla görülmektedir. Buna daha çok hormonal değişimler neden olmaktadır. Ayrıca rahmin büyümesiyle damarlarda olan göllenmenin artması da varis oluşumuna neden olmaktadır.

Şişmanlık faktörü : Aşırı kilolu şişman kişilerde karın içi basıncı daha fazla olur. Bu yüzden damarlara daha fazla basınç olur. Kişide genetik olarak yatkınlık olması, riskin daha fazla artmasına neden olur.

Meslek faktörü : Uzun süre ayakta kalmayı gerektiren satış tezgâhtarlık, berberlik, doktorluk gibi meslek dallarında çalışan kişilerde varis daha fazla görülmektedir.

Hareketsiz yaşam faktörü : Hareket etmeyi sevmeyen, uzun süre hareketsiz oturan kişilerde varis riski daha yüksektir.

Bunların yanında enfeksiyonlar, travma ve giyim tarzı gibi etkenlerde varis oluşumunda etkendir.

(Visited 8 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.