Vajina Neden Kaşınır? Vajinada Kaşıntı Neden Oluşur?

Vajina kaşıntısı, bayanların sıkça yaşadığı bir sorun olup, genellikle sebebi mantar enfeksiyonudur. Bu mantar enfeksiyonun nerdeyse tek sebebi de kandida (vajinal candidiazis) dır.Vajinal kandida enfeksiyonların en önemli sebebi vajen asitliğinin bozulmasıdır. Yani vajinanın pH dengesinin bozulmasıdır.

Vajinanın normal mikrop yapısı değiştiğinde mantarların üremesi için ortam oluşur ve mantarlar çoğalır. Bu denge bozulmasının en önemli sebebi, antibiotik kullanımı ve doğum kontrol hapları başta olmak üzere birçok faktör vajinanın pH dengesini bozar ve vajinanın kaşınmasına yol açar.

Şimdi, vajinanın pH dengesini bozarak vajinada mantar oluşumuna dolayısı ile kaşıntı oluşumuna neden olan faktörleri şöyle bir gözden geçirelim.

Vajinayı Kaşındıran Nedenler : Vajinada Mantar Oluşturan Nedenler :

Antibiyotik kullanımı : Düzenli olarak antibiyotik kullanılıyor veya 1 kutu antibiyotiği bitireli çok az zaman oldu ise vajinal mantara yakalanma olasılığı yüksektir.

Doğum kontrol hapları : Özellikle ilk defa bu hastalığa yakalandı iseniz, uzman bir doktor kontrolünden geçmelisiniz. Eğer, kullandığınız doğum kontrol hapı var ise şikayetlerinizi söyleyerek doğum kontrol hapını değiştirebilirsiniz.

Aylık menstruasyon döngüsü : Hormonal dengenin bozulmasından dolayı mantar oluşabilir.

Menopoz : Burada da etkili olan faktör, vücutta meydana gelen hormonal değişikliklerdir. Vücut dengesinin bozulması da mantara davetiye çıkarır.

vajinaCinsel ilişki : Sizde bulunan bu rahtsızlığın, önce, partnerinize, daha sonra, tekrardan size geçmesidir. Yani bu şekilde hastalık daha da kuvvetlenir.

Sperm ile uzunca bir süre temas : Vajina oldukça asidik bir ortamdır. Spermlerin vajinayla uzun süre teması bu bölgenin pH dengesini bozar ve mantar oluşumuna yol açar.

Sık sık vajinal duş yapılması : Sık sık vajinal duş yapılması da bu hastalığa davetiye çıkarır. Çünkü vajina kendi kendini temizleyebilen bir organdır. Vajina içine sürekli temizlik yapılırsa, bir süre sonra vajinanın pH dengesi bozulurak mantar enfeksiyonuna zemin hazırlar.

Kişisel bakım ürünleri : Kokulu ped, tampon gibi maddelerin kullanılması bu materyallerdeki kimyasallar, vajinanın dengesini bozmasına yol açar.

Dar kıyafetler : Dar kıyafetler, vajina bölgesini terletir ve bakterilerin üremesine zemin hazırlar. Aynı şekilde, naylon iç çamaşırları da vajina bölgeyi terleterek bakteri üremesine uygun bir ortam oluşturur. Naylon yerine pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmelisiniz. Bunun yanında ıslak mayolar da mantar oluşumuna neden olabilir.

Yanlış beslenme : Yanlış beslenme tarzı, vücudunuzun bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşmasına neden olur. Yüksek oranda karbonhidrat, yağ, şeker tüketimi, sizi, bu hastalığa doğru sürükleyebilir.

Zayıflayan bağışıklık sistemi : Bağışıklık sistemi vücudun kalkanıdır. Bu kalkan zayıflarsa vücut bakterilere karşı savunmasız kalır. Özellikle; HIV/AIDS gibi bir hastalık bağışıklık sistemini tamamen çökertir. Sistem çökerse mantarlar vücudu ele geçirir.

Stres : Stres, vücut dengesini ciddi bir şekilde bozar. Bu da bağışıklık sistemini zayıflatıp vajinal mantarın oluşmasına neden olabilir.

 

(Visited 35 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.