Uzmanlara Göre Saç Uzamamasının Nedenleri

Saçların yavaş uzaması veya hiç uzamamasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenler arasında en sık görülenleri stres, belirli ilaçların yan etkisi ve kötü beslenmedir. Saçlar sağlıklıyken zamanın %90’nında uzar ve %10’unda dinlenir. Bir kaç hafta süren dinlenme sürecinden sonra saç dökülür ve yeni saçlar tekrar uzamaya başlar.

Eğer genetik olarak saçlarınız yavaş uzamıyorsa, hasta değilseniz ve dengeli besleniyorsanız yeni saç telleri ayda ortalama 1-1,5 santim uzayacaktır.

Bu uzama sürecinde meydana gelebilecek olumsuzluklar saçın yavaş uzamasına veya hiç uzamamasına yol açabilir.

Uzmanlara göre bu olumsuzlukları yani, saçları uzatmayan sebepleri şöyle sıralayabiliriz.

Saçları Uzatmayan Sebepler :

Vitamin eksikliği : Uzmanlara göre; özellikle protein, biotin, B12 gibi vitamin ve minerallerin saç sağlığında önemli rolleri vardır. Eğer. saçlarınızın uzamamasından muzdaripseniz, en kısa zamanda dahiliye uzmanına görünüp vitamin testi yaptırmanızı da ayrıca öneriyorlar.

Genetik : Uzmanlar, genetik olarak anne veya baba tarafınızın saçları yavaş uzuyorsa muhtemelen siz de bu durumdan etkileneceksiniz, diyorlar.

Yanlış beslenme : Uzmanlar, fast food gıdaların tüketilmesi, abur cubur yeme alışkanlığı, uygulanan şok diyetler ve dengesiz beslenmenin,  vücudun ve saçların ihtiyacı olan besinlerin alınımını engellediğini ve saçların da uzamasını zorlaştırdığını söylüyorlar.

Uzmanlara göre; sofranızdan et, süt, yumurta gibi protein açısından zengin gıdaları eksik etmemeli. Bu arada, saç sağlığı için, demir, çinko ve C vitamini alımı da çok önemli olduğunu söylüyorlar.

saclara-zarar-verenDemir mineralinin, saç cildi dahil tüm vücut hücrelerine oksijen taşır ve protein emilimine yardımcı olduğunu, çinkonun ise, saçlardaki hasarın onarılmasına yardımcı olduğunun da altını çiziyorlar.

Stres : Stres, üzüntü, sıkıntı hem saçlarda dökülmeye yol açan hem de saçlarınızın uzamasını engelleyen bir faktördür. Stresi önlemek için, sizi üzen kişilerden uzak durun, strese neden olan ortamlarda bulunmayın, diyorlar.

Sigara ve alkol : Sigara veya alkol bağımlısıysanız, saç derini dahil vücudunuzdaki organlara, cildinize yeterli miktarda kan gitmez, bunun sonucunda saç kökleri yeterli beslenemez ve saç uzaması durma noktasına gelir, diyorlar.

Saçların yanlış yıkanması : Saçların çok sık yıkanması, çok soğuk veya çok sıcak su ile yıkanması, aşırı şampuan kullanılması saç köklerine zarar verir, yıpratır. Saç derisinin ve foliküllerinin zarar görmesi ile birlikte saç uzaması yavaşlar. Saçın 3-4 günde bir yıkanması ideal olanıdır, diyorlar.

Saç derisi enfeksiyonu : Saç derisinde mantar, egzema ve enfeksiyon gibi sağlık sorunlarının olması da saçların uzamasını engeller. Böyle bir sorununuz varsa cildiye doktorunun vereceği ilaçlarla tedavi olabilirsiniz, diyorlar.

Saç şekillendirici kullanımı : Fön makineleri, saç düzleştiriciler ve saç şekillendirici gibi cihazların sık kullanılmasının saçın doğal nem dengesini bozup, zamanla saçlarda dökülme, saç kırıkları ve saçların geç uzaması gibi saç problemlerine yol açabileceğini söylüyorlar.

Saç bakım ürünlerinin sık kullanılması : Jöle, saç spreyi, saç boyaları ve saç bakım kremi gibi kimyasalların çok sık kullanılması da saç diplerindeki gözenekleri tıkayıp saçların uzamasına engel olabilir. Bu duruma mahal vermemek için mümkün mertebe kimyasal saç bakım ürünlerinden uzak durup, doğal olanlarına yönelmelisiniz, diyorlar.

Uykusuzluk ve kötü yaşam koşulları : Uzmanlar, düzensiz bir yaşamın ve uykusuzluğun diğer vücut organlarını olduğu gibi saç derisini de kötü yönde etkileyip, saçların uzamasını engellediğini bildiriyor.

Uyku, organların dinlenmeye geçtiği, saç derisindeki hücreler dahil tüm hücrelerin yenilendiği bir süreçtir. Saçların uzamasına yardımcı olmak için, erken yatmalı ve yeterli miktarda uyumalıdır.

 

(Visited 465 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.