Uzmandan Kemik Erimesine Bitkisel Çözümler

Kemiğin azalması ve yapısının değişmesi nedeniyle kolay kırılır hale gelmesi kemik erimesinin yani osteoporozun en önemli belirtilerindendir.

Kendini sürekli olarak yenileyen kemikler yaşın ilerlemesi nedeniyle yenilememeye başlar ve kemik kitlesinde azalma görülür. Kemik erimesi, kadınlarda, menopozdan dolayı daha sıklıkla görülür.

Menopoz sonrası, östrojen hormonunun azalması, kemik yıkımını artırır ve kemik kayıplarına neden olur. Bu durum, menopozun ilk 5 yılında oldukça fazla olup, ilerleyen yıllarda azalarak devam eder.

Kemik erimesine neden olan faktörler, kalsiyum eksikliği, D vitamini eksikliği, hareketsiz yaşam, sigara, alkol, kafein tüketimi, bazı hastalıklar ve menopozdur. Sigara, kemik yapan hücrelere karşı toksik üretmektedir.

Kemik erimesini durdurmak için, kalsiyum ve D vitamini içerikli beslenmek, güneş ışığından faydalanmak, hareketsiz yaşamdan uzaklaşmak, sigara, alkol ve kafeinli içecekleri tüketmemek gerek diyoruz.

Bu arada, sigaranın kemikler açısından zararına kısaca değinmek isterim. Sigara, kemik yapan hücrelere karşı toksik üretmektedir. Sigara kullanım süresi ve miktarı, kemik kitlesi kaybı ile doğru orantılı olduğu için tüketilememesine önem gösterilmelidir. Ayrıca, sigara, erken menopoz nedenidir.

kemik erimesine1Kemik erimesi tedavi edilir bir hastalıktır. Kemik erimesini durdurmak ve şikayetlerini azaltmak için, alternatif tıptan da faydalanabilirsiniz. Bu makalemizde Ünlü Bitki Uzmanının bitki tedavilerini sizlere aktarmak isteriz.

Uzmandan, Kemik Erimesine İyi Gelen Bitki Tedavileri :

* Bol bol maydanoz tüketin. Maydanoz, kemikler için gerekli, bor ve flor bakımından zengin bir bitkidir.

* Yemeklerinizde bolca karabiber tüketin. Tabi ki dokunmuyorsa. Karabiberin içeriğinde, dört değişik anti osteoporoz bulunmaktadır.

* Soya fasulyesi ve diğer fasulye türlerini bolca tüketin. İçeriğinde bitkisel östrojen bulunan bu bitkiler, kemikler için çok faydalıdır.

* Lahana, kemikleri koruyan bor minerali açısından çok zengindir. Lahana, aynı zamanda, kandaki östrojen miktarını artırır.

Kale lahanası, brokoli, fasulye de  bor minerali açısından zengin olan bitkilerdir.Bu bitkileri lahana ile karıştırıp salatasını yapabilir  veya buharda pişirerek tüketebilirsiniz.

* Yemeklerin yanında bir kase yoğurt, akşam yatmadan önce, bir su bardağı süt ve sütlü tatlılar tüketin.

* Yemeklerin yanında bolca roka tüketin.

* Her gün bir şişe maden suyu için.

* Ağrıları hafifletmek için, yarım limonun suyunu, bir bardak suya ilave edip içebilirsiniz. Limon yerine elma suyu da tercih edilebilir.

(Visited 25 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.