Unutkanlığa Ne İyi Gelir? Unutkanlığa İyi Gelen Besinler

Unutkanlık, 7’den 70’e hepimizin sorunu oldu. Modern yaşam tarzı ile artan sorumluluk, yoğun stres, zihinsel yorgunluk, beslenme bozukluğu ve vitamin eksikliği gibi nedenler unutkanlığı iyice artırdı.

Günlük hayatta çok fazla önemsemediğimiz unutkanlıklar, ilerki yaşlarda bunamaya kadar gidebilir.

Günlük yaşantıyı, kişinin performansını, sosyal uyumu bozduğunda unutkanlık ciddiye alınmalı ve tedavi edilmelidir.

Zihin yorgunluğu veya unutkanlığa karşı beslenmenin de önemi büyüktür. Beynimizin çok dolu oluğu dönemlerde, B6, B12 , folikasit, omega 3 E ve C vitaminlerinin fazlaca tüketilmesi faydalı olacaktır.

Unutkanlığı Önleyen Besinler :

* Ceviz : Her gün bol miktarda ceviz yenilmesi, hafızayı canlı tutmaktadır. Görüntü olarak da beyne benzeyen ceviz, konsantrasyon güçlüğü için etkilidir.

* Kırmızı biber : İçerdiği bolca C vitamini sayesinde, uyarıcı etki göstermektedir. Özellikle acı olanı tercih edilmelidir. Dimağı kuvvetlendirici olmasının yanı sıra, soğuk algınlığına da iyi gelir.

* Üzüm : Özellikle kurutulmuş üzüm dimağı kuvvetlendirir. Sınav dönemlerinde öğrenciler için, bulunmaz bir besin kaynağıdır. Unutkanlık için her gün yenilmelidir.

unutkanli2* Soğan : Sarımsak gibi, kan dolaşımını sağlayıcı ve kanı temizleyici etkiye sahiptir. Damarda tıkanıklık yapan maddelerin fonksiyonlarına engel olur. Beyinsel faaliyetleri artırır. Zihin yorgunluğuna iyi gelen soğan, adeta C vitamini deposudur. Mikroplara karşı vücut direncini artırır, damar sertliği, grip, astım ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudu korur. Böbreklerde taş ve kumların düşürülmesinde de önemli rol oynar.

* Buğday : Buğday unu; konsantrasyon bozuklukları ve ilgisizlik gibi durumlarda, dikkat eksikliğinde öğrencilerin yardımcısı olarak düşünülebilir. İçerdiği E vitamini sayesinde de hücrelerin yenilenmesinde rol oynar ve birçok minarelleri de içermektedir (B1, Ca, Mg, F, K, Fe, Zn, fosfatlar, vb.).

* Biberiye : Dolaşım sistemini düzenleyici ve zihin açıcı etkisi bulunuyor.

* Karanfil : Çay gibi demlenip tatlandırılarak içildiğinde hafızayı kuvvetlendiriyor, zihni açıcı ve unutkanlığı geçirici etli gösteriyor. Bu çay, kalp çarpıntısına iyi geliyor. Ayrıca, dişleri kuvvetlendirici etkisi de var.

* Ahududu : Bahçelerde yetiştirilebilen bir bitki olup, insana zindelik verir. Zihinsel yorgunluğu giderir.

* Kereviz : Unutkanlığı ve sinir yorgunluğunu giderir, idrar sökücü özelliği var. B vitamini, demir ve kireç içeren kereviz, böbrek taş ve kumlarının düşürülmesine yardım eder, kan ve süt yapar, karaciğeri temizler. Şeker, yüksek tansiyon ve romatizma için de faydalıdır.

BESLENME ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

UNUTKANLIK ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 131 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments
 1. ahmet bakar

  güzel kereviz fayadlıymış

 2. ALİ KAYA

  SOĞAN İLE BUĞDAY TAM BANA GÖREYMİŞ TEŞEKÜRLER =)

 3. filiz

  bende denicem yoksa adımı bile unutucam neredeyse

 4. ayşegül

  normalde zaten dalgınlık vardı bende bu aralar korkuyorum artık kendimden aşırı derecede olmaya başladı az önce bu yorumları okudum ve notumu aldım deneyeceğim inşallah yararlı olur diyorum …

 5. hasibe

  çook unutkanın yaa inşallah iyi gelir bo besinler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.