Ülser ile Gastrit Arasındaki Farklar Nelerdir?

Gastrit ve Ülser halk arasında birbiri ile karıştırılan mide hastalıklarıdır. Zira belirtisi de, nedenleri de, birbirine çok benziyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Caner Gastrit ile Ülser arasındaki farkları şöyle sıralıyor.

Gastrit ile Ülser Arasındaki Farklar:

* Gastrit, mide iltihabıdır. Ülser, mide de yaradır.

* Gastrit te, midenin iç yüzeyinde, yüzeysel tabakada, hafif kızarıklık veya solukluk ve ödem (şişlik) gözlenebilir. Ülserde ise, mide veya duedonumun sadece belirli bir bölgesinde görülen bir araz (lezyon) mevcuttur. Ülser de, büyük veya küçük, bir veya ender olarak birkaç yara görülür.

ülser* Gastrit te, mukoza yerindedir ama sulanmış bir yara gibidir.  Ülser, mukoza zarar görmüştür, doku kaybı oluşmuştur. Ağızda çıkan aft gibidir.

* Her iki hastalık da, yaşam kalitesini bozar. Ama Ülser deki rahatsızlık ve sıkıntılar, çok daha şiddetli ve ağırdır. Ağrı sırta bile vurabiliyor.

* Gastrit te, sıkıntılar, yemek yedikten sonra oluşur. Ülser de ise, şikayetler daha çok, aç iken oluşur.

* Ülser, Gastrit rahatsızlığının ilerlemiş halidir. Eğer Gastrit, tedavi edilmezse ileri dönemlerde bazen ölümle sonuçlanan Ülsere neden olabiliyor.

SAĞLIK ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

MİDE HASTALIKLARI ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 47 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.