Trigliseridi Yükselten Yiyecekler

Trigliserid, kanda bulunan ve belirli bir değerin üzerine çıktığında zararlı olabilecek bir yağ türüdür.” olarak verilebilir. İnsan vücudu trigliseridleri enerji için kullanır. Sağlıklı bir yaşam için onlara ihtiyaç duyulsa da trigliserid yüksekliği kalp hastalıkları riskini artırabilir.

Yemek yedikten sonra vücudunuz ihtiyaç duyulmayan kalorileri trigliseride çevirir ve daha sonra enerji için kullanmak üzere de yağ hücrelerinde depo eder. Yemek aralarında, enerji ihtiyacı için, bazı hormonlar,  depo edilen trigliseridleri serbest bırakırlar. Ancak, aşırı yemek yenilmesi durumunda kandaki trigliserid seviyesi yükselir.

Trigliseridin kandaki yüksekliği ise, kalp krizi riskini artırır. Burada  diyebiliriz ki, kalp sağlığı açısından triglisid değeri çok önemlidir.

Trigliserid değerinin yükselmesinde, genetik unsur, bazı hastalıklar ve bazı ilaçların etkisi olmakla birlikte, beslenmenin önemi büyüktür. Hatta diyebiliriz ki trigliserid değerlerini yükselten yiyecekler, ilerleyen zamanlarda karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıklara da yol açabilir.

paketliTrigliserid değerinin yükselmesinde genellikle yağlı yiyecekler suçlanır. Ancak; her ne kadar yağlı yağlı yiyecekler denilse de şeker ve karbonhidrat içeren yiyecekler, trigliserid yüksekliğine neden oluyor. Örneğin, yüksek oranda şeker içeren yiyecekler, pirinç, patates, nişasta, hamur işleri, çikolata, kola, aşırı şeker içeren tatlı meyveler,  özellikle; akşam yenildiğinde trigliserid değerlerini artırıyor. Alkolün ise her çeşidi trigliseridi artırıyor.

Şimdi; Trigliseridi yükselten diğer yiyecekleri şöyle sıralayabiliriz.

Triglised Değerini Yükselten Yiyecekler :

* Basit şeker

* Gevrekler, mısır ve pirinç patlakları

* Paketli yiyecekler; bisküvi, kraker, kek, çikolata

* Hamur işleri; Ekmek, pasta, börek, makarna

* Bal, reçel ve meyve tatlıları,

* Hurma, kuru erik, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir  gibi tatlı meyveler

(Visited 233 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.