Trigliseridi Düşüren Besinler

Besinlerdeki her türlü yağın esas şekli trigliseridlerdir. Doymuş ve doymamış yağların, hayvansal ve bitkisel her çeşit yağın tümü, önce trigliseridlere ayırıştırılıp karaciğere taşınmakta, karaciğerde değişik işlemlere uğramaktadır.

Karbonhidrat, yağ veya protein kaynaklarından herhangi birinden gereğinden fazla kalori -enerji- alırsanız, kullanım fazlası bu enerji kaynaklarını vücudunuz trigliseride çevirip yağ hücrelerinizde depolar. Yağ hücreleriniz şişer, büyür, siz de kilo alır, şişmanlarsınız.

Yağ hücrelerinde depolanmayan trigliseridin fazlası ise damarlarınızda dolaşır durur. Bu durum ise, LDL kolesterolüzü (zararlı kolesterol) arttırır, HDLkolesterolünüzü (faydalı kolesterol) azaltır.

Sadece fazla enerji tüketimi değil, alkol kullanımının abartılması da trigliserid düzeyinde hızlı ve beklenmedik artışlara yol açar.

Kan trigliserid düzeyi çok değişkendir, seviseyi çabuk değişir. Yemekten hemen sonra, alkolü fazlaca kaçırınca, egzersizi unutup tembellik yapınca hemen artar.

trigliserid4Peki; trigliseridi düşürmek için; hangi besinleri almalı, hangi besinlerden uzak durmalı, bu konuda sizleri şöyle bilgilendirelim istedik.

Trigliseridi düşürmek için; 

Karbonhidratlı yiyeceklerden, şekerden, hazır meyve suları ve gazlı içeceklerden uzak durun. Vücudunuzun olması gereken kiloya inin. Alkol almayın. Cips ve kızartma gibi yağlı yiyeceklerden uzak durun. Mantı, pilav, makarna, hamur işleri ve ekmek tüketimini en aza indirin. Düzenli olarak egzersiz yapın. Margarinden uzak durun. Zeytinyağı ile beslenin.

Somon, ton ve uskumru balıkları ile, ceviz, badem, fındık, soya fasulyesi, kuru fasulye, nohut, mısır, mısır unu, domates, havuç, pırasa, sarımsak, soğan, lahana, semizotu, brokoli, marul ve diğer tüm yeşil yapraklı sebzeleri tüketin. Kiraz, çilek, elma, erik, limon, adaçayı, ardıç, ay çiçeği, buğday çimi, karabaş otu, kekik, nane, çavdar, keten tohumu yağı, kanola yağı, soya yağı tüketin.

(Visited 518 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.