Trigliserid Yüksekliği Kimlerde Görülür? Trigliserid Yüksekliği Ne Yapar? Trigliserid Yüksekliği Nasıl Azaltılır?

Trigliserid de kolesterol gibi damarlarınızda dolaşan yağlardan biridir. Aslında hepimizin belirli bir miktarda trigliseride ihtiyacı vardır. Ancak, sağlıklı bir insanın kanındaki trigliserid seviyesi 150 mg/dl.yi geçmemelidir.

Bu seviyeleri geçmesi halinde, özellikle, 500 mg’ı aştığı durumlarda sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Örneğin yüksek trigliserid seviyeleri damarlarda plak oluşumu ve tıkanmayı kolaylaştırır. Bu da kalp krizi ve/veya felç geçirme riskimizi arttırabilir. Rakam büyüdükçe, hele hele 1000 mg/dl.yi geçtiğinde son derece tehlikeli bir başka sağlık sorunu, pankreas bezi iltihaplanması –pankreatit- da oluşabilir.

Trigliserid seviyesi yüksekliği en çok, aşırı kilo alan, göbeği büyük, bel çevresi geniş, şişman kişiler ile diyabetli (gizli ya da açık diyabet fark etmiyor)  kişilerde görülür. Tiroid bezi tembelliği ve bazı böbrek hastalıkları da trigliseridi yükseltebilir. Burada diyeceğimiz, böyle kişiler veya bu kişiler risk arz eder ve riskli gurupta yer alırlar.

Bu arada, trigliserid yüksekliğini azaltmak için, hemen bir ilaca sığınmak gerekmez. Önce; beslenme modeli gözden geçirilir ve yanlışlar değiştirilir. Toplam kalori alımı azaltılır, aktiviteler arttırılır ve varsa fazla kilolar verilir.

kiloluTrigliserid yüksekliğine yol açan beslenme yanlışımız, yağdan zengin beslenmek, yani, yağlı yiyecekler değil. Zannedildiğinin aksine kırmızı et,  yağlı peynirler, yoğurtlar, sütler  trigliseridi pek yükseltmez.

Trigliseridi yükselttiği bilinen en önemli yanlış alkol. Alkollü içkilerin hemen hepsi trigliseridi artırır.

Trigliseridi artıran bir başka unsur da karbonhidrat açısından zengin besinler. Örneğin şeker, patates, pirinç, nişasta ve undan zengin her türlü besin (ekmek, gofret, poğaça, makarna) trigliserid nedeni.

İnsülin direnci olanlarda akşam yenen bol tatlı meyveler de trigliseridi ciddi biçimde yükseltir.

Trigliserid düzeyleri beslenme biçiminize ve aldığınız enerji miktarına bağlı olarak kısa sürelerde ani ve ciddi değişimler gösterebilir.

Eğer birkaç gün akşam yemeğini ağır kaçırır, içkinin dozunu abartırsanız ertesi sabah yaptırdığınız kan tahlilinde trigliseridinizin tavan yaptığını görebilir,

Tersine birkaç gün alkolden ve yukarıda söylediğimiz karbonhidratlı yiyeceklerden uzak kalır, diyetisyen denetiminde diyet yaparsanız da trigliserid seviyelerinizin hemen ve ciddi ölçülerde düştüğünü fark edebilirsiniz.

Sonuç olarak diyebiliriz ki; trigliserid yüksekliğini, fazla kiloları verip, alkolü, patatesi, unu, nişastayı, şekeri, pirinci ve toplam kalori kazanımını azaltıp, her gün en az 35-40 dakika tempolu (dakikada 100-120 adım) yürüyüşler yapmak kaydı ile birkaç hafta içerisinde hızla düşürebilir, hatta normale bile indirebilirsiniz.

Ancak; hangi diyeti yaparsanız yapın, ne kadar kilo verirseniz verin, trigliserid seviyeniz bir türlü düşmüyor ise, bu durum genetik olabilir ve doktor kontrolünde ilaç kullanmanız gerekebilir.

(Visited 75 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.