Trigliserid ve Trigliseridi Artıran Sebepler

Değenleri, hastalıkların tanısında kullanılan trigliseridler, 3 yağ asidi ile 1 gliserolün ester bağı kurarak birleşmesiyle oluşmuş doğal yağlardandır. Kanımızda bulunan trigliseridler yiyeceklerle alındığı gibi vücudumuz tarafından da yapılmaktadır. Besinlerle aldığımız doymamış ve doymuş yağların tamamı önce sindirilerek trigliseridlere ayrılır sonra karaciğere taşınır.

Kandaki trigliserid seviyesindeki artışların, kalp krizi bakımından risk oluşturduğu düşünülür. Kalp krizi bakımından tıpkı kolesterol yüksekliği gibi, trigliserid yüksekliği de risk oluşturur.

Hatta; kolesterol normal seviyede olsa bile kandaki trigliserid miktarı fazla olan kişilerin birkaç yıl içinde kalp krizi geçirme olasılığı bile bulunmaktadır. Bu açıdan trigliserid miktarı normal sınırlar içinde tutulmaya çalışılmalıdır.

Bu denli hayati önemi olan trigliseridlerin normal değerleri açlık durumundaki ölçümüne göre:

* Kadınlarda: 35–135 mg/dl

* Erkeklerde: 40–160 mg/dl arasında olmalıdır.

Trigliserid seviyesi 200–400 mg/dl arasında olduğunda sınırda ama yüksek, 400–1000 mg/dl arasında olduğunda ise yüksek olduğu kabul edilir. 1000 mg/dl üzerindeki değerler ise çok yüksek kabul edilir ve sağlık açısından son derece tehlikelidir.

trigliserid2Trigliserid Seviyesini Artıran Sebepler :

Bazı kişilerde trigliseridler genetik olarak artsa da genellikle altta yatan ve aşağıda belirtilen başka sebepler bulunabilmektedir.

* Aşırı yağlı beslenme,

* Karbonhidrat bakımından zengin beslenme,

* Alkol kullanımının artması,

* Pankreas iltihabı,

* Böbrek yetmezlikleri,

* Metabolik sendrom (Trigliserid yüksekliği ile ilişkili olan metabolik sendrom; yüksek tansiyon, bel çevresinin kalınlığı, kan yağlarındaki nitel ve nicel değişimler, kan şekeri yüksekliği gibi) ve diyabet,

* Kortizon kullanımı,

* Östrojen hormonu kullanımı,

* Hamile olmak,

* Tiroid bezindeki yetmezlik,

* Ağır enfarktüs geçirilmesi,

* Glikojen depo hastalıkları,

* Bazı tansiyon ilaçları,

* Bazı idrar söktürücüler,

* Bazı kalp ilaçları.

(Visited 37 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.