Trigliserid Seviyesini Düşürmek İçin Ne Yapmalıyız?

Vücudumuz için besin ve enerji deposu olarak bilinen trigliseridler, aldığımız gıdalardan arta kalan yağların bedenimize yerleşmesi ile gelişen bir durumdur.

Ve her sağlıklı bir insanın vücudunda belirli bir miktar trigliserid bulunması gerekir. Bulunması gereken normal değer ise; 150 mg/dl’dir. Ancak: bu değerin üzerindeki değerler ise her zaman tehlikelidir. Yüksek trigliserid değerleri, damarlarda plak oluşumu ve tıkanmaya yol açarak kalp krizi ve felç geçirme olasılığını artırabilir. 

Bu arada; trigliserid neden yükselir, trigliserid seviyesi neden yüksek çıkar? Önce bu durumu açıklayalım. 

En büyük etken aslında düzensiz yeme alışkanlığıdır. Çok fazla doymuş yağ tüketimi karaciğer tarafından kolesterol oluşturur. buda, kandaki kolesterol seviyesini yükseltir. Bunun üzerine fazla kalori alımı, alkol tüketimi, kilo artışı ve düzensiz bir hayatın eklenmesi, karaciğerin alınan bu gıdaları trigliseride dönüştürmesine neden olur. Kandaki trigliserid seviyesi yükselir.

Çok nadirde olsa trigliserid yüksekliği genetik de olabilir. Aşırı kilolu olan, tiroid bezi tembelliği bulunan, bazı böbrek hastalıkları da trigliserid seviyesinin yükselten diğer faktörlerdir.

trigliserid3Şimdi gelelim esas konumuza. Trigliserid seviyesini düşürmek için ne yapmalıyız?

Trigliserid Seviyesini Düşürmek İçin; 

* Şeker ve şekerli besinlerden uzak durun.
* Her gün mutlaka yürüyüş ve spor yapın.
* Hamur işi ve ekmekten mümkün olduğu kadar uzak durun.
* Kesinlikle alkol kullanmayın.
* Cips, kızartma, hazır meyve suları, gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durun.
* Zayıflayın ve normal kilonuza inin.
* Margarinden uzak durun, yemeklerinizde zeytinyağı kullanın.

* Sebze ve meyve tüketimini artırın. Özellikle domates, havuç, pırasa, sarmısak, soğan, lahana, semizotu, brokoli, marul ve diğer yeşil yapraklı sebzeleri ve kiraz, çilek, elma, erik, limon gibi meyveleri tüketin.
* Omega-3 yönünden zengin besinler tüketin. Somon balığı, ton balığı, uskumru gibi balık ürünleri ile beslenin.
* Ceviz, badem, fındık gibi besinlerden faydalanabilirsiniz.
* Trigliserid seviyesini düşüren çaylar ve bitkilerden faydalanabilirsiniz. Örneğin; adaçayı, ardıç, buğday çimi, karabaş otu, kekik, kuşdili, nane, çavdar, keten tohumu yağı trigliserid seviyesini düşürür.
* Trigliserid yüksekliğini düşürmek için “Gemfibrozil” ve benzeri “fibrik asit” türevleri içeren ilaçlar oldukça etkilidir. Ama önce beslenme modelinizi gözden geçirip yanlışlarınızı değiştirmeniz, toplam kalori kazanımını azaltarak, her gün düzenli spor yaparak fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekir.

(Visited 90 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.