Trigliserid Nedir? Trigliseridler Ne İşe Yarar ve Görevleri Nelerdir?

Trigliserid, kanda bulunan bir yağ türüdür.

Trigliseridler 3 yağ asidiyle 1 gliserolün ester bağı kurarak birleşmesiyle oluşmuş doğal (nötral) yağlardandır. Trigliseridler hayvansal olabildiği gibi bitkisel de olabilirler. Bitkisel kaynaklı olanlar  (doymamış yağlar) oda sıcaklığında sıvı, hayvansal kaynaklı olanlar (doymuş yağlar) ise katı halde bulunurlar. Kanımızda bulunan trigliseridler yiyeceklerle alındığı gibi vücudumuz tarafından da yapılmaktadır. Besinlerle aldığımız doymamış ve doymuş yağların tamamı önce sindirilerek trigliseridlere ayrılır sonra karaciğere taşınır.

Trigliseridler, vücudumuzdaki en yaygın yağ türü ve enönemli enerji kaynağıdır. Şöyle ki; vücudumuzdaki hücrelerin sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmesi için trigliseridlere ihtiyacı vardır. Diğer bir değişle; sağlıklı bir yaşam için kanımızda bir miktar trigliserid olmak zorundadır.

Yağlı yiyecekler yediğimizde, yağların çoğu trigliserid formundadır. Çok fazla kalori aldığımızda ekstra kaloriler trigliseridlere dönüştürülür ve vücudumuzun yağ hücreleri içerisinde depolanırlar.

trigliseridTrigliseridin normal bir düzeyde olması bir sorun teşkil etmez. Ancak; yükseldiği zaman, besinlerden gereğinden fazla yağ alındığı veya karaciğer gereğinden fazla yağ yaptığı zaman trigliserid düzeyinin normalin üstüne çıkması bazı hastalıklara yol açabilir. Trigliserid normal değeri 150 mg/dl dir. Trigliserid bu değerin üzerinde olduğunda ise tansiyon, şeker, kalp, karaciğer, böbrek hastalığı gibi hastalıklar kanılmaz olur.

 Trigliseridlerin Vücuttaki Görevleri :

* Vücudun enerji ihtiyacını karşılarlar

* Trigliseridler, kan yoğunluğunu dengede tutarak tansiyonu stabil tutmaya yardımcı olurlar

* Deri altında bulunan trigliseridler vücut ısısın dengesini sağlarlar

* Organlardaki trigliseridler, organlarımızı dışarıdan alınacak darbelere karşı korur.

* Yağda eriyebilen ve A, D, E, K vitamini olarak adlandırılan vitaminlerin eksiklikleri durumunda, trigliseridler devreye girer ve vücudun direncini artırarak hasta olunmasını önlerler.

* Vücudun savunma sistemini yani bağışıklık sistemini kuvvetlendirirler.

* Hücre zarlarının yapılarına da katılabilen trigliseritler, hücre içine besin alınmasını sağlayarak vücudun beslenmesini sağlarlar.

(Visited 68 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.