Toksinleri Vücudumuzdan Nasıl Atarız?

Toksin, vücutta biriken zehirli maddelerdir. Bu maddeler, düzensiz ve sağlıksız beslenme, stres, çevresel etkenler ve hareketsiz bir yaşamdan dolayı vücutta biriken kötü maddelerdir. Ancak, dışarıdan kolaylıkla alınabilen bu toksinleri vücudumuzda üretebilmektedir.

Toksinlerin vücutta birikmesi ile zararlı etkileri de ortaya çıkar. Genellikle, yorgunluk, bitkinlik, kendini iyi hissetmeme, aşırı uyku ya da uykusuzluk, kas ve eklemlerde gerginlik, sinirlilik gibi ruhsal veya fiziksel sağlık sorunları olarak kendisini hissettirir. 

Hava kirliliği, çevre kirliliği, içme sularındaki kurşun ve cıva gibi ağır metaller, kafein, alkol, yağlar, bilinçsizce kullanılan ilaçlar, sağlıksız katkılar içeren beslenme sistemi, bağışıklık sisteminin azalmasına, hormonal dengesizliklere, yaşamın ileri dönemlerinde ise  kalp damar problemlerine, eklem hastalıkları, aşırı kiloya, diyabete hatta kanser gibi çok çeşitli hastalıklara neden olabilir. Hal böyle olunca, bu zararlı atıkların mutlaka vücuttan uzaklaştırılması yani atılması gerekir.

Toksinleri vücuttan uzaklaştıran başlıca organımız karaciğerdir. Bu zararlı maddeler böbreklerden idrarla, deriden terle, bağırsaklardan dışkılama, solunum ve safra oluşumu ile vücuttan atılmaktadır.

toksinleri-uzaklastirmaAncak, kafein (çay-kahve tüketimi), alkol, ilaçlar, sigara ve egzoz dumanı, fazla protein tüketimi ve doymuş yağlar gibi maddeler karaciğerin görevini tam olarak yapmasını engeller.

Sağlıklı bir vücut, belli düzeydeki toksinleri vücuttan rahatlıkla uzaklaştırabilir. Fakat vücutta fazla miktarda toksin varsa, doğal denge bozulur. Toksinler hücrelerin içinde birikmeye başlar ve onların çalışmalarını engeller. Günlük işlevini tam yapamaz duruma gelen vücut, gerekli enerjiyi üretemediğinden, yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon güçlükleri, bellek zayıflığı gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılır.

Bu maddelerin vücutta birikmesini önlemek ve vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamak için vitamin ve minerallere ihtiyacımız vardır.

Antioksidan vitamin olarak bilinen A, C ve E vitaminleri yanında, özellikle, çinko ve selenyum mineraller de “serbest radikal” olarak adlandırılan bu bileşiklerin vücuttan uzaklaştırmasında kullanılır. Bunların yanında flavanoid olarak adlandırılan maddeler de vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

(Visited 83 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.