Toksinlerden Nasıl Arınabiliriz?

Toksinlerin zehir, vücut için zararlı atıklar olduğunu tekrar yineleyelim. Peki, toksinlerin neler olduğu konusunda bir bilginiz var mı?

Toksinler; gıda katkıları, alkol, kafein, tarım ilaçları, hava kirliliği, egzoz dumanı, sigara, alkol diye sıralanabilir ve bunlardan kaçış da biraz imkansız gibidir, değil mi?

Normalde, vücudumuzun savunma sistemi bu toksinlerle savaşır. Ancak savunma sistemimizin yetersiz kaldığı zamanlarda, bu toksinler, kendini, yorgunluk, bitkinlik, uykusuzluk ya da aşırı uyku, ağrı, bunaltı ve sinirlilik olarak kendini gösterir.

Bu nedenle dönem dönem detoks programlarıyla bu toksinlerden arınmak gerekir. Yapılan detoks proğramı ile alınan bu toksinler, ter, idrar, dışkı, solunum şeklinde vücudumuzdan dışarı atılacaktır.

Peki toksinlerden nasıl atacağız?

* Alınacak en önemli önlem, öncelikle, toksinlerden uzak kalmaya çalışmaktır.
* Doğru ve dengeli beslenerek vitamin ve mineralleri vücuda doğru ve yeterli biçimde almaktır.
* Besinleri hazırlarken ve pişirirken doğru yöntemleri kullanmaktır.
* Atımı kolaylaştırmak için ortalama 2 litre su tüketmektir.
* Gereksiz ilaç alımını önlemektir.
* Düzenli egzersiz yapmaktır.
* Durağan bir yaşamdan daha hareketli bir yaşama geçmektir.

Detoks proğramı için alışılagelmiş alışkanlıkları değiştirmek gerekir. Bu hemen mümkün olmayabilir. Ancak, yapılacak küçük değişiklikler ile yaşam, sağlıklı ve dinamik hale gelebilir.

yesil-cayÖncelikle, kafein alımı azaltılabilir. Gün içerisinde mümkün olduğu kadar çay-kahve tüketimi azaltıp yerine antioksidan değeri yüksek yeşil çayı yerleştirebilirsiniz. Kuşburnu, ıhlamur, adaçayı, rezene gibi bitki çayları ile de destekleyebilirsiniz.

Ancak, tüm bu bitki çaylar, günlük su tüketimine engel olmamalı ve 2 litre su ayrıca içilmelidir.

Şeker, vücudumuzu kirleten ve alımı azaltılması gereken diğer bir maddedir. Rafine edilen şekere vücudun hiç ihtiyacı yoktur. Şeker, azaltılarak hayatımızdan çıkarılmalıdır. Fazla şeker, halsizliğe, kan şekeri düzensizliğine neden olabilir.

Yaşam tarzını değiştirmek de diğer bir detoks proğramıdır.  Hareketli bir yaşama geçmek için, en kolay yol, adımsayar olmaktır. Günde ortalama 8000-10000 adım atılması yerinde olur. Egzersiz, dolaşımı ve metabolizmayı hızlandırıp toksinlerin atılmasını kolaylaştıracaktır.

Sigara, sağlık için büyük bir risk, aynı zamanda, önemli bir toksindir . İçerisinde 4000’e yakın zehirli madde bulunan sigara ilk terk edilmesi gereken alışkanlıktır. Eğer, bırakılamıyorsa C vitaminini fazlaca almalı. Ama bu alışkanlık mutlaka minimuma indirilmelidir.

Alkol, detoks programlarında bulunmaz. Çünkü vücudun alkole ihtiyacı yoktur. Alkol, sürekli tüketim ile alışkanlık yapan bir alışkanlıktır. İhtiyaç olmayan her besin veya madde bedeni yorar ve zarar verir.

(Visited 25 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.