Tok Kalmak için Neler Yenilmeli?

Ghrelin adlı hormon, iştahı arttıran bir hormondur. Mide dolu olduğunda çok az ghrelin üretilir. Fakat mide boş iken, salınımı artar.

Ghrelin ormonu tarafından üretilen ghrelin, kilo vermeyi ve kilo verildikten sonra bu kiloyu korumayı zorlaştıran bir elementtir.

 

İnsan aç ise, diyet yapamaz. Yani aç olduğumuzda sürekli yeme isteği duyarız. Ve bir sonraki öğünde daha fazla yeriz. Doymak da diyetin bir sırrıdır.

Şimdi sizlere tok kalmak için ne tür yiyecekler yenilmeli, bu konudan bahsetmek istiyoruz.

 

Hangi Yiyecekler Tok Tutar? Hangi Yiyecekler Doyurucudur?

* Protein içeriği yüksek olan gıdalar daha doyurucudur. Yaptığınız diyetlerde yağsız et, balık ve baklagillere yer vermeniz tokluk hissi açısından uzun bir etkisi olcaktır ve diyetinizi de kolaylaştıracaktır.

* Lif oranı yüksek olan besinler size tokluk hissi sağlamasının yanında diğer besinlerden de faza tüketirsseniz eğer toplamda az kalori almanızı sağlayacaktır.

* Tahıllar, meyveler, çiğ sebzeler ve bakliyatlar da lif oranı yüksek olan besinlerdir. Bu gıdaları tüketerek daha az kaloriyle uzun süre tok kalabilirsiniz.

* Sofralarınızdaki yemek çeşitlerini azaltın. Ne kadar çok çeşit olursa o kadar çok hepsinden tatma hissi olacaktır. Bu da sizi daha çok yemeğe yönlendirir.

* Akşam sofralarında az kaloriyle kalmak istiyorsanız tabağınızda meyveye daha çok yer açın. Bu sizin gece aıştırmalarınızı da önleyecektir.

* Su içmek, yemeğe yönelmenizi engeller. Ayrıca tok tutar.

Karnabahar Salatası : Karnabaharları buharda pişirin ve salatalarınıza ekleyin. Karnabahar püresi ya da yoğurtlu karnabahar haşlaması da sizi tok tutar.

Sebze Çobası : Kalorisi düşük sebze çorbaları diyetin en büyük sırrıdır. Açlık hissini baskılar ve böylece mideyi doldurur. Uzun bir süre tok kalmanızı da sağlar.

Ispanak Türleri : Ispanaklı yumurta, üzerine sarmısaklı yoğurt dökülmüş haşlanmış ıspanak çeşitleri tok kalmanızı sağlayacaktır. Ispanağın suyu çok iyi bir idrar ve ödem söktürücüdür. Yalnız, iltihaplı eklem romatizması ve böbrek taşı şikayeti olanlara ıspanak önerilmez.

“İştahı Kapatan Yiyecekler” bu konumuz için tıklayınız.

“İştahınızı Kesecek Yöntemler” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 54 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.