Tedavi Edilmeyen Demir Eksikliği Hangi Hastalıklara veya Rahatsızlıklara Neden Olur?

Demirin vücuttaki en önemli görevi “hemoglobin” yapımıdır. Hemoglobin, kanımızdaki alyuvarlarda bulunur ve tüm dokuların yaşaması için gerekli olan oksijeni taşıma görevini gerçekleştirir. Başka bir deyişle, oksijen yaşantımız için ne kadar önemli ise, oksijenin kullanılabilmesi içinde demir o kadar önemlidir.

Demir eksikliği genellikle, büyümenin çok hızlı olduğu küçük çocukluk ve ergenlik çağı ile hamilelik döneminde ortaya çıkar. Bu arada, demir içeren yiyeceklerin fazla tüketilmesi ve ayrıca, besin yoluyla alınan demirin emiliminin de güç olması demir eksikliğinin veya kansızlığın ortaya çıkmasını kolaylaştırır.

Burada demir emiliminden bahsedecek olursak;

Demir emiliminin bozulduğu durumlar; uzun süren ishaller, kronik enfeksiyonlar, sindirim sisteminde bozukluklar vücuda alınan demirin, emilimini bozar ve demir eksikliğine neden olur.

Tekrarlamak gerekirse, demir eksikliği,  anemi olarak kansızlığa yol açabilir. Demir eksikliği anemisi ise; tedavi edilmezse ve şiddetli bir şekilde uzun süre devam ederse, önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir.

Şimdi; bu sağlık sorunlarını şöyle sıralayabiliriz.

kalp-sorunuKalp Rahatsızlıkları: Demir eksikliği anemisinin hızlı kalp atışına ve çarpıntıya yol açabilir. Bu durum giderilmezse uzun vadede hızlı kalp atışı (taşikardi), kalp yetmezliği, kalp büyümesi gibi kalp rahatsızlıkları baş gösterebilir.

Hamilelik Problemleri: Şiddetli, uzun süreli ve tedavi edilmeyen demir eksikliği yaşayan gebeler erken doğum yapma riski taşır. Doğan çocuk düşük kilolu olabilir ve bebekte de demir eksikliği görülebilir. Bu durum bebeğin zihin gelişimini de olumsuz etkileyebilir.

Gelişim Yavaşlığı: Şiddetli demir eksikliği yaşayan bebek ve çocuklarda büyüme yavaşlayabilir.

Sık Hastalanma: Demir, kan üretimi dışında görevleri de olan bir mineraldir. Demir eksikliğinin bağışıklık sistemini de zayıflatabileceği düşünülmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu: Dinlenme ve uyuma sırasında bacağı hareket ettirme isteğinin doğması şeklinde ortaya çıkan bu rahatsızlığın birçok olası sebebinden bir tanesi de demir eksikliğidir.

 

 

(Visited 119 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.