Suyun Vücudumuz için Önemi

Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir. İnsan yemek yemeden haftalarca yaşabilir. Ama su içmeden ancak birkaç gün yaşayabilir.

Vücudumuzun %65’i sudan oluşur. Kanın %92si, kemiklerin %22si, beynin ve kasların %75i sudur.

Su, yaşamımızın sürdürülmesi için temel besinlerdendir. Bedenimizin ısı dengesi, hücre içi yaşamın devamı, besinlerin yakılması, sindirilmesi suya bağlıdır. Suyun az alınması halinde, ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Su, az tüketildiğinde, bedenimizdeki yağ oranı yükselir, böbrekler yeterli su alamayınca, karaciğerin görevi ağırlaşır ve böbreği ikame etmeye çalışır. Yağ deposunu, enerjiye çevirmesi gereken karaciğer, işini aksatır ve yağların eritilmesi yavaşlar.

Vücutta biriken toksinleri atmak, vücudun ısı dengesini sağlamak için, idrarla 1500, deri yoluyla 500, dışkı ve solunum ile 300’er ml (toplamda yaklaşık 2,5 lt) su kaybedilmektedir. Bu yaklaşık 10 bardak su demektir.

Bu sebeple kaybedilen suyun yerine yenisinin konulması gerekir. Her ne kadar diğer içeceklerden de su ihtiyacımızı karşıladığımızı düşünsek de, kahve, çay ya da colalı içecekler aslında idrar söktürücüdür ve bedenimizin ihtiyacı olan suyu kaybetmemize sebep olurlar.

Su kalori içermez. Bu sebeple diyetlerde öne çıkan bir içecektir.

Bununla birlikte suyun, yağı yakmaya yardım etmesi, toksinleri temizlemesi özellikle diyet ve egzersizlerde abartılmaması gerekir. Zira aşırı su tüketimi halinde bedenimiz ihtiyaç duyduğu vitaminleri de kaybedebilir. Sudaki kristal maddeler ise aşırı tüketim halinde böbreklerde birikerek taşsal kalıntılara sebebiyet verebilir.

Diyet ya da sağlık amaçlı yapılan egzersizlerde suyun egzersizden yarım saat sonra ve egzersiz bittikten on beş dakika sonra içilmesi daha uygun olacaktır.

Su, aynı zamanda, en eski güzellik malzemesi ve en iyi doğal ilaçtır Temizler, canlandırır, zindeleştirir, güzelleştirir.

Suyun içerdiği mineraller ve elementler, dokular ve kemikler için hayati önemi olan yapı taşlarıdır.

Su yaşam kaynağımızdır. Günde 8-l0 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Hatta sıvı ihtiyacımızı, çay, kahve, kola gibi içeceklerle değil, su ile gidermeliyiz.

“Zayıflamada Suyun Önemi” bu konumuz için tıklayınız.

“Vücudun Demir İhtiyacı Nasıl Karşılanır?” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 19 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.