Stresli Zamanlarda Ne Yapmalı?

Hayatımızın her alanında bizi strese sokacak unsurlar vardır. Ama burada önemli olan, stresin, bize zarar vermesini engellemek ve en kısa zamanda stresten kurtulmanın yolunu aramaktır.

Böyle bir durum karşısında ne yapabiliriz, ne yapmalıyız, bu konuda sizlere yardımcı olmak için; İşte,

Stresten Kurtulmanın Yolları ve Yapmamız Gerekenler :

İyi bir kahvaltı yapın : Sabahları iyi bir kahvaltı yapmak kendinizi iyi hissetmenizi sağlarken aynı zamanda güne enerji dolu başlamanızı da sağlar.

Enerji dolu bir kahvaltı için örnekler :

* 1 dilim ekmek + 1 dilim peynir + 1 adet elma + 1 bardak yağsız süt = 289 kalori, 3 gram yağ, 10 gram protein, 13 gram liftir.

* 1 adet tam tahıllı ekmek + 1 kase yağsız yoğurt + 1 adet muz = 301 kalori, 7 gram yağ, 12 gram protein, 5 gram liftir.

* 1 dilim tost ekmeği + 1 dilim peynir + 1 adet şeftali = 244 kalori, 3 gram yağ, 17 gram protein, 6 gram liftir.

Birisi ile konuşun : Stresli olduğunuz günlerde yakın bir arkadaşınızı arayarak onunla buluşabilir, güzel bir yerde kahve içerek dertlerinizden uzaklaşabilirsiniz. Unutmayın dertler paylaştıkça azalır. Sorunların üstesinden tek başınıza gelmeye çalışmak kendinizi kandırmak olur.

Negatif kişilerden uzak durun : Stresli zamanlarda, mümkün olduğunca neşeli, eğlenceli kişilerle birlikte olmaya çalışın.

Gülün : Gülmek stresin en iyi ilaçlarından biridir. Güldüğünüz zaman kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Komik film izleyebilirsiniz.

Ağlayın : Ağlamak strese iyi gelir. Eğer canınız ağlamak istiyorsa ağlayın, kendinizi tutmayın çünkü ağladıktan sonra salgıladığınız hormonlar sizi rahatlatır.

Derin nefes alın : Derin ve yavaş nefes almak stresi azaltır. Stresli olduğunuz zamanlarda 10-15 dakika boyunca derin nefesler alıp, verin.

Egzersiz yapın : Egzersiz yapmak, kan akışını düzenlerken stres hormonlarının da dağılmasını sağlar. Araştırmalar, 30 dakika süren bir yürüyüşle stres, depresyon ve kötü düşüncelerin azaldığını gösteriyor.

Su için : Fazla kafein alımı ve kuru hava susuzluğa neden olabilir. Susuz kalmak stres sebebi olup, bu durumu yenmek için bol su içmek gerekir.

Çay için : Siyah çayın içinde bulunan maddeler beyne pozitif etki eder ve stres hormonunu en düşük düzeyde tutar. Araştırmalar, günde dört fincan siyah çay içmenin strese iyi geldiği yönündedir.

Sakız çiğneyin : Sakız çiğnemek strese iyi gelir

Badem yiyin : Badem, stres üzerinde etkili olup, sizi rahatlatır.

Lifli gıdalar alın : Lifli gıdalar kendinizi iyi hissettirir. Bu nedenle, bol bol fındık, tam tahıllı besinler ve meyve tüketmeye çalışın. Lifli besinler, vücudunuzdaki stres hormonunun azalmasına yardımcı olurken, toksinleri ve bakterileri de kolayca atmanızı sağlar. Ayrıca kandaki şeker seviyesini düzenleyerek ruh halinize iyi gelir.

Müsli alın : Uzmanlar, yatağa girmeden bir saat önce, tüketilen müslinin strese iyi geldiğini belirtiyorlar.

İlaçların yan etkisine dikkat edin : Bazen ilaçların yan etkisi kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Eğer düzenli olarak bir ilacı kullanıyorsanız, bu ilacın yan etkilerini doktorunuza sorun ve rahatsızlık hissederseniz doktorunuzdan ilacı değiştirmesini isteyin.

Makyaj yapın : Aynanın karşısına geçip makyaj yapmanız kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Lavanta koklayın : Lavantanın ferahlatıcı etkisinden yararlanabilirsiniz. Lavantanın aromasını yastığınıza ya da çarşaflarınıza sürerseniz uyurken kendinizi çok daha iyi hisseder, sabahları daha iyi kalkarsınız.

Hayvanları sevin, onlarla oynayın : Hayvanlarla oynamak, konuşmak strese birebirdir

Not tutun : Yapmanız gereken ya da yapmak istediğiniz şeyleri not alın ve bunları uygulamaya çalışın. İstediklerinizi yapmak, başarmak size iyi gelecektir. Böylece stresten bir süreliğine de olsa uzaklaşmış olursunuz.

Stres günlüğü tutun : Sizi strese sokan olayları not alın. Olaylar ve kişiler karşısında ne yapmak istediğinizi yazın. Bunları yazmak en azından sizi rahatlatacaktır.

Uyku uyuyun : Gözlerinizi kapadığınızda stres hormonları azalmaya başlar. Özellikle uykuya daldıktan ilk birkaç saat içinde bu hormonlar yok olur. Bu nedenle kendinizi stresli hissettiğinizde, gün içinde de olsa uyumaya çalışın.

Cinselliğinizi yaşayın : Orgazm olmak, stresden uzaklaştırır. Orgazm sırasında salgılanan endorfin hormonu vücudun rahatlamasını sağlar. Stresten uzak kalmak için düzenli bir cinsel yaşama sahip olun.

Tatile çıkın : Kendinizi stresli hissettiğiniz zamanlarda, kısa da olsa bir tatile çıkın. Eşinizle ya da dostlarınızla çıkacağınız tatil sizi rahatlatacaktır.

Trafikten kaçın : Trafikte kalmak, stres seviyesini artıran en önemli nedenlerden biridir. Bir yere giderken trafiğin az olduğu saatleri ya da yolları seçin. Eğer mümkünse gideceğiniz yere yürüyerek gitmeye çalışın.

“Stres azaltan ve Stres Artıran Yiyecekler” bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

“Ender Saraç’tan Strese Karşı Özel Diyet” bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

(Visited 181 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.