Stres Azaltan ve Stres Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Stres olmayan bir hayat, şu anki koşullarda pek mümkün değil. Stres yaratan faktörü uzaklaştırabiliyorsak ne mutlu bize.

Stresle başa çıkmak için doğru seçimler yapmak gerek. Seçimlerimizi, hem yiyecekler konusunda, hem de hayata bakış açısında değerlendirmek en güzeli.

Stresten çoğu zaman kaçınılamaz. Ancak beslenmeniz başta olmak üzere, stresin hayatınızdaki etkisini azaltmanın yolları tabii ki var. Çoğumuz bazı yiyeceklerin beynimize verimlilik, duygu-durum ve zihinsel enerji açısından sert etkileri olduğunu fark ederiz.

Mesela; çok fazla çikolata, şeker ve kafeinin etkileri önce iyi hissettirse de saatler sonra sizi üzebilir. Çok miktarda tuzlu cips için de aynı şey geçerli. İlk başta harika bir stres savar gibidir. Ama daha sonra vücudu ve beyni susuz bırakarak yorgunluk hissettirir, baş ağrısı bile yapabilir.

Şeker, tuz, kafein, alkol ve çikolata gibi yiyecekler stres yapan yiyecekler olup, uzak durmak,

Su, sebze, meyve ve yağlı balık gibi yiyecekler ise, stres savar yiyecekler olup, bu gıdalar ile de, stresimizi dengeleyebiliriz.

Kortisol gibi stres hormonları, vücudu, vitaminlerden mahrum bırakır. Anksiyete nedeniyle sinir sistemimiz fazla çalıştığında ise B vitaminine özel olarak ihtiyacımız olur. B vitaminleri ayrıca, vücut için yiyeceği enerjiye dönüştürmekte de kullanılır. Vitaminler, kasların gerilmesi ve kan basıncının yükselmesi gibi stres tepkileri için de gereklidir. Stresli zamanlarda alınan kaloriler, besleyici yiyeceklerden gelmezse vücut için durum daha da zorlaşır.

Stresli zamanlarda, muz, balık, fırın patates, avokado, tavuk ve koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi B vitamini yüklü yiyecekler yenilmeli.

Stres hormonları vücuttaki A, B, C vitaminleri ve magnezyum gibi önemli besinleri tüketirken 1400 kimyasal değişim meydana geliyor. Strese tepki olarak salgılanan hormonlar, sakinleştirici hormon seratonin seviyelerini düşürerek, karbonhidrat aşermelerine yol açabiliyor. Karbonhidrat tüketimini artırmak seratonin seviyelerini yükselterek strese toleransı artırabilir. Ancak, özellikle şekerli yiyeceklerin fazla kilolara davetiye çıkardığını da unutmamak gerekir.

“Anksiyete Bozukluğu Nedir? Anksiyete Belirtileri” bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

“B 12 Vitamini ve B 12 Vitamininin Faydaları” bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

(Visited 79 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.