Soğuk Algınlığı, Grip ve Boğaz Ağrısı için Basit ve Etkili Bitkisel Çözümler

Soğuk algınlığı neden ve nasıl olur? Soğuk algınlığı nasıl geçer? Soğuk algınlığı nasıl önlenir? 

Grip neden ve nasıl olur? Grip nasıl geçer? Grip nasıl önlenir?

Boğaz ağrısı neden ve nasıl olur? Boğaz ağrısı nasıl geçer? Boğaz ağrısı nasıl önlenir?

Havaların soğuması ve kapalı ortamlarda geçirilen sürenin artması ile çevremizdeki pek çok kişi, soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı gibi sağlık sorunlarından muzdarip durumda. Bu rahatsızlıklardan nasıl kurtulabilirim, kısa bir süre içinde nasıl iyileşirim gibi bir düşüncede olsa gerek.

Soğuk algınlığı, grip ve boğaz ağrısını geçiren ev tedavilerimizi vermeden önce bu rahatsızlıklar için bazı bilgiler vermek istiyoruz.

Mesela; soğuk algınlığı ile grip çoğu kez karıştırılan bir rahatsızlık. Önce bu konuya bir açıklık getirelim.

Soğuk algınlığı neden ve nasıl olur? Soğuk algınlığı nasıl geçer? Soğuk algınlığı nasıl önlenir?

Soğuk algınlığı çeşitli virüslere bağlı olarak ortaya çıkan ve kendini boğazda rahatsızlık hissi, öksürük ve burun akıntısı ile gösteren virüslere bağlı bir enfeksiyon hastalığıdır.

Şöyle de ifade edebiliriz. Soğuk algınlığı, gripten farklı olarak yüksek ateşin olmadığı, hafif kırgınlık, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtiler ile kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahatı gerektirmeyen bir hastalıktır. Tedavi için, belki, ateş düşürücü ve ağrı kesici alınabilir. Bol sıvı alımı, ağız burun gargarası, soğuk buhar, bol C vitamini içeren meyve ve sebzeler iyi gelecektir. Bu arada bitki tedavisi de faydalı olacaktır.

Grip neden ve nasıl olur? Grip nasıl geçer? Grip nasıl önlenir?

Grip, influenza isimli virüsün neden olduğu, aniden başlayan 39°C üzerinde ateş, halsizlik, şiddetli kas ve eklem ağrıları, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle seyreden bulaşıcı bir viral enfeksiyondur.

Soğuk algınlığı ve grip ikisi solunum yolu hastalığıdır; ancak bunlara farklı virüsler neden olur. Grip burun, boğaz, bronş ve muhtemelen akciğerler dahil solunum sistemini bozar. Soğuk algınlığı ise sadece üst solunum yolunu etkiler.

Grip tedavisi için, yatak istirahati şarttır. Doktor önerisi ile ilaç kullanılır. Bol sıvı tüketilir, burun spreyi, gargara, bağışıklığı güçlendirici özellikle C vitamini ağırlıklı meyve ve sebze tüketilmelidir. Bitkisel tedaviler de faydalı olacaktır.

Boğaz ağrısı neden ve nasıl olur? Boğaz ağrısı nasıl geçer? Boğaz ağrısı nasıl önlenir?

Boğaz ağrısının en önemli sebebi enfeksiyon hastalıkları yani; mikrobik hastalıklardır.  Akut faranjit gibi. Enfeksiyonun sebebi virüsler ise kendi kendine bir hafta içinde iyileşir. Sebebi, bakteriler ise, antibiyotik tedavisi gerekir.

Boğaz ağrısı içinde bol ılık sıvı, yutulması kolay gıdalar, tahrişe iyi gelecek, gargara, sprey ve pastiller faydalı olur. Odanın nemlendirilmesi, sigara, kirli hava ve boğazı tahriş edici edici etkenlerden uzak durulması gerekir. Bitkisel tedaviler de unutulmamalıdır.

Şimdi; soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon ve boğaz ağrılarına çok iyi gelen ve antiseptik özelliği olan bitki tedavilerinden bahsetmek istiyoruz.

Yalnız, oldukça etkili olan bu bitki tedavilerini, hastalığın veya ağrının başladığı gün uygulamalısınız ki, etkisini görebilesiniz.

Evinizde her zaman bulunabilen ve hazırlanması gayet kolay olan, karanfil, zencefil ve limon sayesinde, soğuk algınlığı, grip ve boğaz ağrısından çok kolay kurtulabilirsiniz.

grip7Soğuk Algınlığı, Grip ve Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Tedavileri :

1) Karanfil Tedavisi : Boğazınızda hafif bir ağrı hissettiğinizde çayınızın içine veya ağzınıza 3-4 adet karanfil atıp çiğneyin.

İçeriğindeki “antiseptik” özellik sayesinde boğazınızda ki ağrıyı 1-2 saate kadar kesecektir.

Yalnız bunu hastalığın ilk başlangıcında uygulamalısınız. Diyelim boğazınızda ağrı oldu ve siz karanfili ağrının başladığı ilk gün değilde 2. veya 3. gün aldınız o zaman aynı etkiyi beklemeyin. İşin sırrı ağrının başladığı günde karanfili çiğnemek yada çayınıza atmakta saklı.

2) Zencefil Tedavisi : Soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon ve yine boğaz ağrısı gibi durumlarda isteğe bağlı olarak bir çay bardağı kaynar suyun içine atacağınız yarım çay kaşığının yarısı kadar toz zencefili içerseniz, hastalıktan eser kalmayacaktır. İçerisine bir tatlı kaşığı bal karıştırırsanız daha da etkili olur.

Zencefil hem antiseptik özelliği sayesinde virüs ve bakterileri öldürür, hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirerek olası gribal enfeksiyonlara yakalanmanızı önler.

Bu tedavi için toz zencefil kullanılmalıdır.

3) Limon Tedavisi : Özellikle boğaz ağrılarında çok etkili bir tedavi. Boğazınızda ağrı hissettiğinizde, gün içerisinde 2-3-4 yemek kaşığı limon suyunu sade olarak içerseniz, içeriğindeki anti septik özellik sayesinde boğaz ağrısından eser kalmaz.

Limon suyu kesinlikle çay veya su ile içilmeyecek.

“İbrahim Saraçoğlu’ndan Grip için Etkili Tedavi” bu konumuz için tıklayınız.

“Ender Saraç’tan Soğuk Algınlığına Bitkisel Tedavi” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 372 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 4,94 - 17 oy)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.