Siyah Noktalardan Kurtulmanın Doğal Yolları

Siyah noktalar, önemli bir cilt problemidir. Özellikle, yağlı ve geniş gözenekli ciltlerde oluşan sıkıntılı bir durumdur. Nedeni ise, beslenme ve gün boyunca cildimizde biriken kir, yağ hatta makyajdır.

Siyah noktaların ileri safhası sivilcedir. Sivilce ile başetmek daha zor olduğu için, bir an evvel bu siyah noktalardan kurtulmak en doğru yoldur.

Evde uygulayacağınız bazı yöntemler ile siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Siyah Noktalardan Kurtulmak için Ev Tedavileri

* Siyah noktaları temizleyebilmek için, öncelikle, gözeneklerin açılması gerekir. Bunun için en iyi yol buhar banyosudur. Başınızın üstüne bir çarşaf veya havlu örterek, geniş bir kapa koyduğunuz sıcak suyun buharına yüzünüzü tutun. 5-10 dakika bekledikten sonra siyah noktalar daha kolay temizlenecektir.

*
Siyah noktaları temizlemek için kesinlikle sıkmayın. Bunun yerine, bir şırınganın iğnesini çıkarın ve siyah noktaların üzerine hafifçe bastırarak temizlemeyi deneyin.

Temizleyemediğiniz siyah noklalarla fazla uğraşmayın. Çünkü cildinizde leke ve iz bırakabilir. Kalan siyah noktalar için çözüm , peelingtir.

Evde yapabilceğiniz peeling tarifi :

Bir çay kaşığı kahve, bir çay kaşığı toz şeker ve biraz da balı karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yuvarlak ve yumuşak hareketler ile yüzünüze sürün. siyah noktaKahvenin canlandırıcı, balın nemlendirici etkisi cildinize iyi gelecek. Şeker ise, ölü derileri temizleyecektir.

Peelingi haftada 2 defa uygulamak gerekiyor.

* Peelingten sonra yine evde yapabilceğiniz birkaç maske tarifi vermek istiyoruz.

Sıcak bal maskesi : 2 yemek kaşığı balı hafifçe ısıtın ve içine 2 yemek kaşığı buğday tohumu ekleyerek iyice karıştırın. Yüzünüze sürün. Gerekli gördüğünüz bölgeleri 3-4 dk boyunca yavaşça ovalayın. Maskeyi yüzünüzde 15-20 dakika bekletin ve  ılık suyla yıkayın.

Yulaflı maske : 1 çorba kaşığı yulaf ununu suda pişirin. Koyu bulamaç halini aldıktan sonra. İçine, 1 tatlı kaşığı badem unu katın ve bu karışımla yüzünüzü yavaşca ovun. Maskeyi  yüzünüzde  15 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın.

Limonlu maske : 1 yumurta akı ile yarım limon suyunu karıştırın. Sonra kısık ateşte ısıtın. Karışım kıvam alınca soğutun ve yüzünüze yavaşca sürün. Maskeyi yüzünüzde 15 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın. Bu aşamadan sonra gözenek açıldığından cildi toniklemek gerekir. Evinizde bulunan, yeşil çay, elma sirkesi, maden suyu ve gül suyu birer doğal toniktir.

* Bu arada, temizlenen bu siyah noktaların, bir daha oluşmaması için, mutlaka, bir temizleme jeli ile sabah akşam yüzünüzü yıkamanız gerekir.

Cildiniz, siyah noktalardan arınınca, gözeneklerinizi sıkılaştırmak için şimdi vereceğimiz  maskeleri uygulayabilirsiniz.

Bu, gözenekleri sıkılaştıran maskeleri, hafta 1 veya 2 kez uygulayabilirsiniz.

* 1 çorba kaşığı balı, 1 yumurta, 1 tatlı kaşığı ufalanarak kurutulmuş papatya ve 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış taze nane ile karıştırarak yüzünüze ve dekolte bölgenize sürün. 10-15 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın. Bu maske, gözenekleri hem temizler, hem de sıkılaştırır.

siyah nokta* Püre haline getirilmiş ya da dilimlenmiş domatesleri yüzünüze sürün. Kuruduktan sonra soğuk su ile cildinizi durulayın. Bu maske gözenekleri sıkılaştırır.

1 litre kaynamış suya, yarım limonun suyu ve kabuklarını, ardından 1 avuç dolusu bitki (biberiye, kekik, nane, mercanköşk, fesleğen, karanfil, maydanoz, kimyon, anason ya da rezene, papatya, lavanta ya da mürver çiçeği gibi) evinizde bulunan bitkiyi ekleyin.

Kafanızı bir örtü ile örtün ve yüzünüzü 15 dakika kaynamış bu suya tutun. Sonra yüzünüzü soğuk su ile durulayın.

(Visited 129 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.