Siyah Nokta (komedon) Nedir? Siyah Noktalar Nasıl Oluşur? Siyah Noktalar için Kolay Tedavi

Genel olarak “siyah nokta” adıyla bilinen komedon, fazla rastlanan bir cilt problemidir.

Cilt altındaki yağ ile kir tabakasının birleşmesinden oluşan siyah noktaların, mutlaka temizlenmesi gerekir. Cilt siyah noktalardan arındırılmaz ise, sivilce kaçınılmaz olur. Yani siyah noktalar sivilceye davetiye çıkarır.

Siyah Nokta Neden Olur? Siyah Noktalar Nasıl Oluşur?

En önemli nedeni, yağ üretimi artışıdır. Ergenlik dönemindeki hormonal değişimler ve etkiler nedeniyle, yağ bezleri büyür ve yağ üretimi artar. Yağ bezlerinin salgıladığı yağ, cilt gözeneklerinden atılması beklenir ama fazla üretilen bu yağ, gözeneklere ulaşan kanalları yoğunlaşmış yağ kütlesi nedeniyle tıkar. Tıkanmanın tam olduğu durumlarda komedona (sivilcenin ilk bulgusuna) rastlanır.

Yani siyah nokta aslında sivilcenin bir başlangıç dönemidir. Her siyah nokta sivilceye dönüşmez ama her sivilce siyah noktanın oluşum evresinden geçer.

Derialtında ve içindeki sebum nedeni ile beyaz renkte olduğunda buna “kapalı komedon” denilir.

Tıkanma tam olmazsa, ucunda doğal bir boya nedeni ile siyah renkte bir tıkaç oluşur. İşte bu da “açık komedon” dur.

siyah-nokta1Deride bulunan floro bakterileri, yağdan tıkalı olan bu kanal içinde enfeksiyona yol açabilirler. Böylelikle, kırmızı, iri, iltihaplı sivilceler oluşur. Böyle sivilceler iz bırakabilir, iyileştirilmeleri daha zordur. Ağızdan antibiyotik ve başka sivilce ilaçları gerekebilir. Siyah noktaların sivilceye dönüşmeden uygun şekilde tedavisi yapılması gerekir.

Siyah Noktalar Daha Çok Ne Zaman Olur?

Bazı kozmetik ürünler, adet kanamalarından 2 gün-bir hafta öncesi, terleme, ayrıca bazı kişilerde güneş ışığına sık maruz kalma siyah noktaları çok fazla artırır.

Siyah Noktaların Kolay ve Pratik Çözümü: Siyah Nokta Tedavisi:

Siyah nokta tedavisi aslında basit uygulamalar ile çözüme ulaşabilir. Amaç, tıkanmış olan yağ kanallarını temizleyip açmaktan ibarettir.

* Siyah noktaların kesinlikle tırnakla sıkılmaması gerekir.

* Siyah noktalar, buhar banyosu ile çok kolaylıkla tedavi edilebilir.

Bunun için, bir kaba biraz su koyup kaynatın. Kaynamış olan bu suyun üzerine, başınızı bir bir havlu ile kapatıp, yüzünüzü su buğusuna tutmanız bile yeterli olacaktır.

Buhar cildinizin gözeneklerini genişletecek, temizlik için uygun ortam yaratacaktır.

Buhar banyonun ardından, siyah noktalar, el değmeden kulak temizleyicisi ile temizlenir.

Ayrıca, buhar banyosu yapıldıktan sonra, eczanelerden temin edeceğiniz daha önce hiç kullanılmamış enjektörün iğnesini çıkarın. İğnesiz enjektörü siyah noktaları tam ortalayacak şekilde, cildinize hafif baskılar yapın. Bu aşamada, siyah noktaların, kolayca enjektör içine çıktığını göreceksiniz. Sonra bol su ile yüzünüzü yıkayın ve uygun kremleriniz varsa kullanın.

CİLT BAKIMI ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 90 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments
  1. sümeyye

    ya arkadaşlar buhar banyosu yaptım enjektörün uçuyla çıkartmaya çalıştım ama siyah noktalar çıkmıyo.eczanede çalışıyorum ama denemedigin kremler kalmadı.ne yapa bilirim lütfen bana yardımcı olun burnumun yan kısımlarıda var

  2. ebru

    Buhar banyosu gerckten ise yariyor fakat enjektoru denemedim dogrusu. ben cildm icin hangi urunu kullansam dogru olur karar veremiyirm yardmci olrmusunz… cildm yagli ve hafif siyah nktamla sivlcem var brzda svlce izi uc dort tane . puruzsuz dugn bi cilde nasl sahp olablrm?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.