Siyah Çayın Faydaları Nelerdir? Siyah Çayın Sağlığımız için Yeri ve Önemi Nedir?

Kahvaltı sofralarımızın baş tacı, ikramlarımızın vazgeçilmezi,  çayın, faydaları saymakla bitmiyor. Çay o kadar çok şeye şifa ki, anlatmakla bitmiyor. Ayak kokusundan, yaraların temizlenmesine, kalp krizinden, boğaz ağrısına kadar pek çok derde deva.

İçtiğimiz Çayın Bilmediğimiz Faydaları :

* Ayak Kokusunu Giderir. Ilık çayı bir leğene koyup, içinde ayaklarınızı 10 dakika bekletin. 10 günde koku diye bir şey kalmayacaktır.

* Boğaz Ağrısına İyi Gelir. Çay ile gargara yapılırsa, boğaz ağrıları son bulur.

* Dişeti Hastalıklarına İyi Gelir. Siyah çay, diş çürükleri, dişeti ve diğer ağız hastalıklarına yol açan bakterilere karşı da etkilidir. Siyah çayla yapılan gargara, dişlerin üzerinde oluşan bakteri birikimin azaltır.

* Kalp Krizini Önler. Hollandalı bilim adamları, siyah çayın kalp krizi riskini azalttığını saptadı. Günde 2 bardak siyah çay tüketen, deneklerde, çay içmeyen deneklere göre, kalp krizi riskinin yarı yarıya azaldığı gözlendi. Ayrıca, çay tüketen deneklerde, öldürücü kalp krizi riskinin de, üçte bir azaldığı kaydedildi.

cay1* Cildinizdeki Yağ Oranını Azaltır. Banyodan çıkmadan,  son su olarak, bir çaydanlık çay ile teninizi oğuşturun. Balsam vazifesi görür.

* Ağız içi ve Dilde Oluşan Zedenmelere Karşı, ilaç, demlikteki çaydır. Ağzınızı günde üç defa çalkalayın, diliniz dokuz yerine üç günde iyileşecektir.

* Saçlardaki Matlığı Giderir. Saçınızı şampuanladıktan sonra, son durulama işlemini  bir çaydanlık ılık çayla durulayın. Bakın saçlarınız nasıl ışıldıyor.

* Yaraların Temizlenmesi ve Pansumanında Faydalıdır. Yaraların temizlerken antibiyotik etkisi gösterir. Çay batırılmış pamuk ile yaraya pansuman yapılır.

* Gözlerdeki Çapağı Giderir. Gözünüzü kaynamış bir bardak çayın buharına tutarsanız çapaktan eser kalmaz. Ya da temiz bir pamuk, ılık çaya batırılıp, göz kapağı ve etrafına kompres yapılır.

* Teninizdeki Kokuları Giderir. Ağır kokusu olan, balık, soğan gibi kokular ellerinize yer etmiş ise; kurtarıcınız yine çay. Elinizi demli çayla yıkayın. Kokudan eser kaymayacak.

* Kan Dolaşımını Kolaylaştırır;

* Zindelik , Canlılık ve Zihin Açıklığı Verir.

* Yorgunluk ve Depresyonla Savaşır

cay1* Cildi Temizler ve Sıkılaştırır

* Gözleri Parlaklaştırır.

* Vücudun Direncini Artırır.

* Metabolizmayı Yeniler.

* Kan Yapar, Vücut için Zararlı Maddelerin Atılımını Kolaylaştırır. Alkol, nikotin, yağın gibi.

* İdrarı Temizler.

ŞİFALI BİTKİLER ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

SAĞLIK ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 36 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...
Latest Comments
  1. Rabia

    Gerçekten çay bu kadar faydalı mı 🙂

  2. Rabia

    Ayrıca çay göz şişliği için de bire birdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.