Sivilceli Ciltler için Cilt Bakımı

Sivilceli Bir Cildin Temizliği ve Bakımı Nasıl Olmalı? Sivilceli Cilt Temizliği veya Bakımı Nasıl Yapılır? Sivilceli Cilt için Dikkat Edilmesi veya Yapılması  Gereken Hususlar Nelerdir?

Sivilce, genellikle ergenlikte çıkmasına rağmen, ilerki yaşlarda da bay, bayan çoğu kişinin cilt sorunudur.

Sivilce, çoğunlukla, yüz, boyun, omuz, göğüs ve sırt bölgesinde çıkar. Sivilceler özel bir temizlik veya bakım ister. Bilhassa, yüzde çıkan sivilceler için çok dikkat etmek gerekir. Sivilceli bir cilt veya sivilce izleri kişiyi psikolojik olarak oldukça sarsar.

Sivilceli Bir Cilt için Cilt Bakımı Önerileri:

* Sivilceye kirlilik yol açmadığı için, aşırı yıkanmak ve keselemek faydalı değildir. Günde iki seferden fazla yıkanılmamalıdır. Daha fazla yıkanmak cildin doğal yapısını bozar, cildi kurutur, sivilceye eğilimli bölgeleri tahriş eder. Aşırı yıkanmak ciltten yağ salgılanmasını arttırarak yeni sivilce oluşumunu artırabilir.

* Cilt temizliğinde, aşırı ovalamak ve keselemek doğru değildir.

* Tonik kullanılmak istenirse, alkol oranı yüksek olan ürünler kullanılmamalıdır. Alkol cildi kurutur. Bu da yağ kanallarından daha fazla yağ salgılanmasına yol açarak tahriş ve sivilceleri arttırır.

sivilce6* Yüze fazla ellenmemelidir. Cilt yüzeyinde normalde Propionibacterium acnes (sivilce oluşturan mikrop) zaten bulunur. Yağ kanalına girmediği müddetçe de zararsızdır. Yüze çok fazla ellemek, eli sürekli çenede tutmak bu bakterinin yağ kanallarına girişini kolaylaştırabilir.

* Sivilceler elle veya herhangi bir aletle sıkılmamalı ve oynanmamalıdır. Bu tür hareketler yine deri yüzeyindeki Propionibacterium acnes’i derine iterek tahriş ve iltihabı arttırır. Ayrıca deride tahribat yaparak kalıcı izlere neden olabilir.

* Egzersiz sonrası hemen duş alınmalıdır. Egzersiz esnasında terleme, ısı artışı ve giysilerin tahrişi ile bakterilerin yayılması için uygun ortam oluşur. Bu yüzden spor sonrası mümkün olduğunca hemen sonrasında duş alınmalıdır.

SİVİLCE ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

CİLT BAKIMI ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 65 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.