Sivilce Nedir? Sivilce Neden Olur? Sivilce Oluşumunu Artıran Nedenler

Yağ bezelerinin fazla çalışmasından, hormon veya metabolizma bozukluklarından kaynaklanan en küçük çıbanlara sivilce denir.

Çoğunlukla ergenlik çağında, 12-18 yaş arasında ortaya çıksa da, hem kadında hem erkekte, her yaşta görülen sivilceler, en sık yüz, göğüs, sırt, boyun ve omuzlarda oluşur. Özellikle yüz bölgesindeki sivilceler, tedavi edilmediği takdirde iz bırakır. Bu da fiziksel görüntünün bozulmasına yol açar ve kişinin psikolojisini etkiler.

Sivilce Neden Olur? Sivilce Nasıl Oluşur?

Sivilce, cildin yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Yağ bezleri normalde sebum adı verilen bir madde salgılarlar. Bu salgı bildiğimiz yağ özelliklerini taşır ve amacı cildi korumaktır. Yağ bezlerinin önemli kısmı vücutta, kıl köklerinin içinde yer alır.

Sivilce veya akneler genelde, vücut androjen (erkeklik hormonu) hormonunu daha fazla üretmeye başladığı zaman oluşur. Yağ bezleri androjenler tarafından uyarıldıktan sonra daha fazla sebum üretmeye başlarlar. Yağlı sebum, kıl kökünün içinde birikir ve yukarıya doğru hareket eder. Yukarı doğru hareket ederken, normal cilt bakterileri ve ölü cilt hücreleriyle birleşir. Bu kıl kökünün bulunduğu bölgeden dışarı açılamadığın da bu bölgede birikir ve sivilce oluşur.

Sivilce Oluşumunu Etkileyen Faktörler:

sivilce7Sivilce, esas olarak ergenlik çağındaki gençleri etkiler. Sivilceye yol açan hormonlardan etkilenme dereceleri kişiden kişiye değişir. Sivilce oluşumuna etken diğer nedenler ise şöyle sıralanıyor:

* Genetik faktörler (kalıtımsal olarak ciltte geniş gözenekler ve büyük yağ bezlerinin bulunması)

* Bazı ilaç takviyeleri

* Bazı kozmetik ürünler

* Adet kanamalarından (menstrasyon) 2-7 gün önce

* Terleme

* Güneş (çoğunlukla iyi geldiği söylenir, ama bazı hastalarda yoğun komedona yol açabilir.)

* Yanlış beslenme alışkanlıkları, tuzlu, yağlı, baharatlı gıdalar,

* Yeterince su içilmemesi,

* Sigara,

* Stres

* Sürtünmeye yol açacak giysi, saç bantları ve şapka gibi.

sivilceye yol açan nedenlerdir.

SİVİLCE ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

CİLT BAKIMI ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 41 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...
Latest Comments
  1. şükran çimen

    sivilcelerimin temizliğine çok dikkat eiyorum fakat yine gitmiyo sebamed sabununu kullandım fazla bi etkisini göremedim bana bi çare verin ya çok bunaluıyorum artık yetr valla illallah dedim yar bana bi çare…!!!!!

  2. ozge

    Sivilce izlerine kantaron yagi yeni cikmak uzere olanlara limon yagi cok etkisini gordum tavsiye ederm geciriyo

  3. Budi

    arkadaşlar ben sıze bi profosyenelce herşeyı ayrıntılarıyla anlatıyım bakın sıvılcelrınızle ne kadar oysnaarnız okadar cıkar acılı şeylerden uzak durun ne kadarda sıtres sıkıntı yaparsanız cıkar sadece sıvılcenın tetk bır yolu temız tutmanızdır suratınızı elinızden geldıgınce sabunlu sula yıkayın ve nemlı tutun eyer kı bunları yapmassanız sıkıntı yaparsın sıvılcelrınle oysnaarn cogalır bu sıvılceler ayleden gelen seylerde olabılır ben cok cektım ve bı doktor yardımıyla bıtıreye calısın ama hep gıdın uzun surebılır ama gecer gecmeyı nasıl anlarsınız kkaşınırsa bunları yapın sızın ıcın dıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.