Sivilce İzlerini Geçiren Bitkisel Formüller

Kişilerin en güzel dönemi ergenlik dönemidir. Ama ne yazık ki bu dönemde oluşan sivilceler, güzelliğe, görüntüye gölge düşürürler.

Sivilceler daha ziyade yağlı ciltlerde görülür ve özel bir bakım isterler. Sivilceli ciltte, cilt temizliği çok önemlidir. Gözeneklerin açılması ve bakterilerden temizlenmesi gerekir ki, bunun için, bitkisel sabunlar kullanılmalıdır. Mesela, kükürt sabunu, kayısı sabunu, limon sabunu, tarçın sabunu, lavanta sabunu, menekşe sabunu gibi.

Temizlik dışında, beslenme düzeni, uyku düzeni, stressiz bir yaşantı, sivilceler ve sivilce izleri için çok önemli.

Sivilce izleri, sivilce daha tam oluşmadan sıkıldığında ya da sivilcelerle oynandığında oluşan leke ve izlerdir. Sivilcenin bıraktığı izlerde pek hoş bir görüntü olmasa gerek. Çoğu kişi bu yüzden aynalara küs diyebiliriz.

Şimdi gelelim sivilce izlerinin evde tedavisine. Sivilce izlerine karşı kozmetik ve kimyasal ürünler kullanmadan, evde uygulayacağınız bitkisel tedaviler ile sivilce izlerini ve lekelerini yok edebilirsiniz.

Sivilce İzlerini Geçiren Bitkisel Reçetelerimiz :

* Sinir otunun yapraklarını bir havana dövün ve suyunu çıkarın. Çıkan su ile cildinize kompres uygulayın. Yarım saat sonra cildinizi yıkayın. Çıkan sivilcelerin çabuk kaybolmasını sağlar. Sivilcenin bıraktığı iz ve lekeleri geçirir.

sivilce izleri* 1 litre suyu kaynatın ve maydanozları kaynamış suya ekleyin ve demlendirin. Sonra maydanozları iyice ezip lapa haline getirin. Lapayı cildinizde 20 dakika bekletin. Sonra cildinizi yıkayın.

Bu işlemi 3 günde bir uygulayın.

* 25 gram marulu, 3 su bardağı suda küçük parçalar halinde doğrayın ve kaynatın. Demlendikten sonra karışımı süzüp sabah ve akşamları cildinizi marul suyu ile silin. Sivilce lekelerini kısa sürede geçirecektir.

* 1 avuç  ceviz yaprağını, 1 bardak suda kaynatın ve demleyin. Çıkan suyu cildinize uygulayarak yarım saat bekletin ve soğuk su ile cildinizi yıkayın. Sivilce lekelerini geçirmede ceviz yaprağı etkilidir.

* Sabun otu kökü, suyun içerisinde kaynatılır ve demlendirilir. Karışım ılıyınca lekeli bölgelere sürülür. Sabun otu, sivilce lekelerini geçirmede etkili bir bitkidir.

* Elma sirkesini, su ile inceltip cildinize her akşam uygulayın. Elma sirkesi, ciltte oluşan sivilce lekelerini ve diğer güneş lekelerinin azalmasında etkilidir. Fakat elma sirkesi cilde uygulandıktan sonra mutlaka cilt yapınıza uygun nemlendirici sürün.

* Doğal haliyle balı yüzünüze sürün ve biraz bekletin. Ardından yıkayıp cildinizin tadını çıkarın. Bal, cildiniz için gerekli, vitamin ve nemi sağlayacaktır.

(Visited 101 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.