SİSTİT Neden Daha Çok Kadınlarda Görülür?

Sistit, ani idrar şikayetleri ile başlayan, genç erişkinlerde daha sık görülmekle birlikte her yaşta ortaya çıkabilen idrar torbasının (mesane) iltihabıdır.

Her iki cinsiyette de ortaya çıkar. Ancak, anatomik yapıdaki farklılıklara bağlı olarak kız çocukları ve kadınlarda erkeklere oranla daha sık izlenmektedir. Her 5 kadından biri yaşamının herhangi bir döneminde en az bir kez sistit atağı geçirmektedir.

 

Sistitin kadınlarda daha fazla görülmesinin nedenleri :

* İdrar yolu kadınlarda erkeklere göre daha kısadır. Bu durum mikropların dış ortamda idrar torbasına daha kolay ulaşmasına neden olur.

 

* Erkeklerde idrar yolu uzunluğunun yanı sıra idrar yolu etrafında yer alan prostat dokusu bir hem anatomik yerleşimi hem de salgısındaki bazı maddeler nedeni ile dışarıdan ulaşan mikroplara karşı koruyucu rol oynar.

* Erkeklerin ve kadınların idrar yapma pozisyonları (kadınların oturarak-erkeklerin ayakta) bu anatomik özelliklerin de katkısı ile kadınlarda daha fazla sistit gelişimine neden olur.

* Cinsel ilişki sırasında vajen (rahim ağzı) içindeki mikroplar mesane içine yayılabilmektedir.

* Menopoz gelişimi ile cinsel organlar ve mesane dokusundaki bazı fizyolojik değişiklikler (cinsel kuruluk gibi) idrar yolu enfeksiyonları için kolaylaştırıcı bir yapı oluşturmaktadır.

* Gebelik ve gebelik hormonları mikropların idrar yollarına yerleşimi için kolaylaştırıcı bir zemin hazırlamaktadır. Sistit hamilelerde daha sık izlenmektedir.

SİSTİT ile igili diğer konularımız için tıklayınız.

HASTALIKLAR ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 3 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.