Sırt Ağrılarına Karşı Basit Egzersizler

Sırt bölgesi boyun ve bele göre daha az hareketlidir. Bu nedenle fıtık, kireçlenme, gibi hastalıklardan daha az etkilenir.

Kötü duruş, incinme, stres, hamilelik, yaşlılık ve aşırı kullanma gibi nedenlerden dolayı sırt ağrıları oluşur.

Sırt ağrılarını önemsemek ve tedbirli olmakta fayda var.

Sırt ağrılarının en büyük sebebi stres olup, sırt kaslarının gerilmesine neden olur.

Haftada bir sırt bölgesine masaj yaptırmak, yürüyüş ve yüzme gibi sporları yapmak, otururken, yatarken ve yürürüken sırt bölgemizi sıkıntıya düşürecek hal ve davranışlardan uzak durmak gerekir.

Ayrıca, sırt ağrılarına karşı, sizleri oldukça rahatlatacak ve evde kolaylıkla yapabileceğiniz basit egzersizlerle faydalı olmak istiyoruz.

Sırt Kaslarını Gevşeten, Sırt Ağrılarını Geçiren Egzersizler :

* Boynunuzu Esnetin : Dik olarak oturun ve başınızı kendi etrafında döndürmeden omuzlarınıza doğru hafifçe eğin. Telefonla konuşurken ahizeyi bir sağ omuznuza bir de sol omuznuza koyarak bu egzersizi yapabilirsiniz.

* Omuzlarınızı Hareket Ettirin : Dik oturuş pozisyonunuzu bozmadan gece yatış pozisyonlarınızdan kaynaklanan sırt ağrılarınızı gidermek için omuzlarınızı önce öne sonra arkaya doğru düzenli rotasyon ile hareket ettirin.

* Göğüs Kaslarını Gerin : Dik oturur pozisyonunuzu bozmadan kollarınızı gergin olarak önde göğsünüze paralel şekilde birleştirin. Kollarınızın gergin olmasına özen gösterin ve elleriniz birbirine birleşik iken, başınızın üstüne doğru kol iç kasları ve gögüs kaslarınızın gerilmesini sağlayın.

* Kollarınızı Gerin : Dik oturur pozisyonunuzu koruyarak önce sağ/sol kolunuzu yana doğru açın. Elinizi bileğinizden yukarı doğru avucunuz dışa bakacak şekilde gerin ( Bu sizin alt kol iç kaslarınızı açacaktır). Pozisyonu bozmadan kolunuzu sırtınıza doğru gerin ve el bileğinizi kendi etrafında çevirin. Kolunuzu başınıza paralel kaldırın ve aynı hareketi tekrarlayın. Kütürdeyen kas seslerinizi duyacaksınız. Aynı işlemi diğer kolunuza da uygulayın.

* Arka Bacak Kaslarını Gerin : Sırtınızı dik tutmaya çalışarak bacağınızı göğsünüze doğru çekin. Arka bacak kaslarınızın gerginliğini hissedene bu hareketi yapın. Pozisyonu bozmadan ayak bileğinizi kendi etrafında döndürün ve gergin durumdayken yavaşça sandalyenin yanına bırakın. Diğer bacağınıza da aynı işlemi tekrarlayın.

* Yan Bacak Kaslarını Gerin : Dik oturur pozisyonda önce sağ/sol bacağınızı dik olarak gövdenize paralel olarak uzatın. Bacağınızı gergin hale getirip ayak bileğinizden ayağınızı kendi etrafında çevirin.

“Sırt Ağrıları Nasıl Önlenir?” bu konumuz için tıklayınız.

Ahmet Maranki’den Bel Boyun ve Eklem Ağrıları için Bitkisel Tedavi” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 36 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.