Sırt Ağrıları Neden Olur? Sırt Ağrıları Nasıl Önlenir?

Sırt ağrıları, sırtımızdaki omurganın her iki yanında bulunan kasların gerilmesidir.

Sırt, vücuda destek olması nedeniyle önemsenmesi, düzgün duruş, oturuş ve davranışları da ilke edinmek gerekir.

Sırt ağrıları, kötü duruş, incinme, stres, hamilelik, yaşlılık ve aşırı kullanmadan kaynaklanmakta olup, düzgün duruş, oturuş davranış ilkelerine uyulması halinde ağrılar azalacağı da, bir gerçektir.

Sırt Ağrılarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur’a göre, sırt ağrılarının önemsenilmesi ve sırt ağrılarına meydan verecek duruş ve davranış şekillerine dikkat etmek gerektiğini dile getiriyor.

Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur’a göre,

Sırt Ağrılarına Karşı Yapılması Gerekenler:

* Otururken öne doğru eğilmemeye dikkat edin. Omuzlarınız öne doğru gelmesin. Sürekli olarak omuzlarınızı geri itin ve midenizi içinize çekin. Böylece vücudun ağırlığını eşit olarak çeşitli bölgelere dağıtmış olursunuz.

* Oturma sırasında bacak bacak üstüne atmak sakıncalı olup, bu şekilde otururken hem bacaklardaki kan dolaşımının zorlaşır, hem de sırt olumsuz etkilenir.

* Ağırlık taşımakta sırt ağrılarına neden olur. Yükü tek bir elinizde taşımayın. Eşit miktarda olacak şekilde iki elinize pay edin ve öyle taşıyın. Sırtınız ve omuzlarınız arasında bir denge oluşturursunuz. Sırt ağrısı çekmezsiniz.

* Çocukların sırt ya da yüzüstü ders çalışmaları sırt ağrılarını tetikler. Sırttaki omurlar, boyun ve bele göre daha az hareketlidir. Bu nedenle büyüme çağında, kan dolaşımı ve omur düzeyindeki gelişim hastalıkları, en çok sırtta görülür.

* Sırt ağrıları yatak istirahati ile geçmez. Uzun süreli yatak istirahati sırta destek veren kasları zayıflatabilir. Sadece yatarak ağrı geçirmeyi denemek yanlıştır.

* Stres ve gerginlik, sırt kaslarının gerilmesine neden olur. Bu nedenle haftada bir kez sırtınıza masaj yaptırın ya da yoga yapmayı öğrenin.

* Sırtın sağlıklı olabilmesi için doğru egzersizleri seçmek çok önemlidir. Yüzme ve yürüyüş sırt için ideal egzersizlerdir.

* Yaşamımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçirdiğimize göre, yatağımıza da dikkat etmemiz gerekir. Yatağınız kalçalarınızın ve omuzlarınızın rahat edebileceği şekilde olmalıdır.

Sırt kaslarının rahatlaması için bu önlemleri almak zorundasınız.

“Ahmet Maranki-Bel Boyun ve Eklem Ağrıları için Bitkisel  Tedavi” bu konumuz için tıklayınız.

“İbrahim Saraçoğlu-Romatizma Ağrıları için Bitkisel Tedavi” bu konumuz için tıklayınız.

 

(Visited 60 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.