Sinüzit Nasıl Olur? Sinüzit Nasıl Geçer?

Sinüzit Nasıl Olur? Sinüzit Nasıl Geçer?Sinüzit nedir? Sinüzit neden ve nasıl olur? Sinüzit olduğunu nasıl anlarız? Sinüzit hastalığı belirtileri nelerdir? Sinüzit nasıl geçer? Sinüziti ne geçirir? Sinüzit için bitkisel ev tedavileri hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Kısaca tarif etmek gerekirse; yüz sinüslerindeki mukoza zarının iltihaplanmasıyla oluşan ve özellikle üst çenede görülen yoğun ağrılı hastalığa sinüzit denir.

Sinüzit nasıl olur?

Boğaz ve burun ile bağlantı olan küçük ve içi hava dolu boşluklar, sinüs boşlukları olarak adlandırılır. Bu boşluklar, mukusun akciğerlere ulaşmasını durdurmaya yardımcı olurlar. Bu şekilde enfeksiyonları da engellemektedirler. Sinüs boşluklarına iltihap yerleştiğinde sinüzit hastalığı gerçekleşir.

Sinüzit çeşitleri  ve nedenleri ise;

Akut ve kronik olmak üzere iki tür sinüzit vardır. Virüsler, soğuk algınlığı ve bakteriler akut sinüzitin başlıca nedenleridir. Kronik sinüzitin temel nedenler ise; toksinler, sigara, çevre kirliliği, soğuk algınlığı ve alerjidir.

Sinüzit nasıl belli olur? Sinüzit kendini nasıl gösterir?

Erken dönemde en sık burun tıkanıklığı, yüz ve baş ağrısı, burun ile geniz akıntısı gibi yakınmalarla kendini belli eder. Kronikleşirse sorun daha da şiddetlenir ve bu tabloya baş ağrısı, geçmeyen yüz ağrısı ve koyu renkli burun akıntısı eşlik eder. Hatta; bunların yanı sıra ağız kokusu ve öksürük gibi sorunlara da olabilir.

Sinüzit Belirtilerini daha detaylı anlatmak gerekir ise;

Sinüzit’in en önemli belirtileri geçirilen bir nezle veya grip sonrasında;

sinuzit2* Göz ve yüz çevresinde zonklayıcı bir baş ağrısı,
* Burun tıkanıklığı,
* Burun ve genizden sarı yeşil renkli akıntı,
* Boğaz ağrısı,
* Ağız kokusu, koku ve tat bozukluğu
* Hafif ateş
* Halsizlik ve adaptasyon güçlüğü,
* Çocuklarda bunların yanında iştahsızlık, öksürük, bulantı ile kusma şikayetleri olabiliyor.

Peki; sinüzit nasıl geçer?

Sinüzitten şüphelendi iseniz mutlaka, bir KBB hekimine gidip şikayetlerinizin sebebini, dolayısı ile sinüzit olup olmadığınızı mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü; ihmal edilmemesi gereken önemli bir hastalıktır. Bu hastalık tedavi edilmez ise; uzun süre geniz akıntısı yapıp, akciğer problemlerine neden olabilir.

Öyle ki; sinüzit, akut sinüzit ve kronik sinüzit olmak üzere iki şekilde görülür; Akut sinüzit genel olarak soğuk algınlığı sonucunda ortaya çıkar, kısa süreli antibiyotik tedavisi ile hastanın şikayetleri son bulur.

Kronik sinüzit ise; 3 aydan fazla sürerken, burun akıntısı, baş ağrısı ve yerleşmiş burun tıkanıklığını da beraberinde getirmektedir. Kronik sinüzitin ilaç tedavisine cevap vermediği durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Sinüziti ne geçirir? Sinüzit evde nasıl tedavi edilir?

Sinüzit tedavisinde antibiyotik ve burun açıcılar etkili bir yöntem olmakla birlikte, evde uygulayacağınız bazı doğal yöntemler ile de sinüzit hastalığınızı kendiniz tedavi edebilirsiniz.

Sinüzit hastalığı için doğal tedaviler :

sinuzut3* Sinüzit için en etkili çözümlerin başında ılık tuzlu su gelmektedir.

Bir bardak içme suyunun içine bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı karbonat koyun ve karıştırın. Bu karışımı yaparken kullandığınız tuzun doğal olmasına özen gösterin. Hazırladığınız bu karışımı günde iki kez, tercihen sabah ve akşam burnunuza çekin ve burnunuzu iyice temizleyin.

Bu uygulama antibiyotikler kadar hızlı etki etmesinin yanında hiçbir yan etkiye sahip olmadığı için uzmanlarca da tavsiye edilir. Eğer sinüzit küçük bir çocukta baş göstermişse ve bu uygulamayı ona yapmak istiyorsanız, boş bir burun spreyine bu solüsyonu koyup, uygulamayı yapabilirsiniz.

sitemizde yer alan “İbrahim Saraçoğlu-Sinüzit için Bitkisel Tedavi” konumuza da göz atabilirsiniz.

* Bir bardak doğal sirkeyi, üç bardak suyla karıştırarak kısık ateşe koyun ve ağır ağır kaynatın. Ortaya çıkan buharın tüm eve yayılmasını sağlayın. Bunu her gece düzenli olarak yaptığınızda sinüzite bağlı baş ağrılarında ciddi bir azalma olduğunu görebilirsiniz.

* Her gece yatmadan önce her iki burun deliğinize birer damla çörekotu yağı damlatın. Bu tedavi, sinüzit kaynaklı iltihapların dışa atılmasını sağlayarak sinüslerin boşalmasını ve böylelikle de ağrıların son bulmasını sağlar.

* Bir litre suya ekleyeceğiniz 2 yemek kaşığı papatyayı ağır ateşte kaynatın. Başınızı ve göğsünüzü büyük bir örtüyle kapatıp 10 dakika boyunca papatya buğusu yapın.

* Ardından bir iki saat açık havaya çıkmamak gerektiği için uygulamayı yatmadan önce yapmakta fayda vardır. Haftada iki kez yapacağınız bu uygulama ile kısa sürede sinüzitte iyileşme sağladığınızı göreceksiniz.

* Taze sıkılmış ananas suyu içmek de sinüziti yavaşlatmakta faydalıdır.

 

(Visited 247 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 10 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.