Sinüzit Çeşitleri, Sinüzit Nedenleri, Sinüzit Belirtileri

Sinüs nedir? Sinüzit nedir? Sinüzit nasıl olur veya oluşur? Sinüzit çeşitleri nelerdir? Nedenlerine ve Belirtilerine Göre Sinüzit Çeşitleri Sinüzit etkenleri nelerdir? Sinüzit nasıl belli olur? Sinüzit Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Bu soruların cevaplarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Kısaca ifade etmek gerekirse; burun ile göz çevresinde bulunan kemiklerin arasında bulunan boşluklara sinüs, boşluklarda oluşan iltihaplanmalar sonucu ortaya çıkan probleme ise sinüzit denir.

Sinüzit nasıl oluşur?

Sinüzitin oluşmasında en büyük neden burun boşluğuna açılan dar kanalların tıkanmasıdır. Bu şekilde mukus akımı durmaktadır. Mukus akımı engellendiği için sinüs içinde birikmektedir. Mukusun sinüslerde birikmesi nedeniyle basınç artışı ve hissi oluşmaktadır.

Bu durum ağrıya yol açmaktadır. Aynı zamanda sinüsler havasız kalmaktadır. Bu durumdan dolayı mikroorganizmalar üreyerek oluşmaktadır. Enfeksiyon oluşur ve iltihap ilerlemeye devam etmektedir. Bu şekilde mukusun kıvamı koyulaşır ve rengi sarı, yeşile dönüşmektedir.

Sinüzit Çeşitleri : Nedenleri Belirtileri ve Tedavi Yöntemlerine Göre :

Temel de hastalığın iki çeşidi vardır ve bunlar; akut ile kroniktir.

sin.Akut Sinüzit : Genellikle nezle, grip gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben oluşurlar. Ateş, iltihabi sarı-yeşil burun akıntısı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, gece tahriş öksürüğü ve sinüsler üzerinde ağrı sık rastlanılan belirtilerdir. Sinüzittten dolayı göz çevresinde enfeksiyon gelişebilir.

Akut sinüzit tanısı fizik muayene ile konur. Gerek görülürse radyolojiden yararlanılabilir.  Çok ağır ve tedaviye cevap vermeyen vakalarda sinüs aspirasyonu yapılabilir.

Sinüzit tanısı konan bir hasta uygun antibiyotikler, burun spreyleri, ağrı kesiciler ve dekonjestan ilaçlar ile tedaviye alınır. Alerjisi olduğu düşünülen hastalarda antialerjik ilaçlar tedaviye eklenir.

Kronik sinüzit ise, en az 12 hafta süren ve burun tıkanıklığı, koku almada azalma, burun ve geniz akıntısı ve yüzde basınç ve ağrı ile karakterize kronik bir hastalıktır. Bu hastalar, hastalık belirtilerinin yanı sıra yorgunluk da hisseder.

Kronik sinüzitte enfeksiyon dışında burundaki yapısal anomalikler, yabancı cisim, tümörler ve polipler aynı zamanda alerji rol oynayabilir.

Bu belirtilere sahip bir hastanın tanısı, sinüs endoskopisi veya sinüs tomografisi ile konabilir. Tanısı konan hasta nedene yönelik uygun şekilde tedavi edilir.

Kronik sinüzit kişilerin yaşam konforunu bozan hastalıklar arasındadır. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir. Yetişkin hastalarda ilaç tedavisine cevap vermeyen durumlarda cerrahi tedavi düşünülebilir.

Sinüzit Neden Olur ? Sinüzit Nedenleri

sin2Sinüslerin içini döşeyen mukozanın iltihaplanması ile sinüzit hastalığı ortaya çıkar. Sinüslerin burna bağlandığı kanallar şişerse veya başka bir nedenden dolayı tıkanırsa, sinüs havalanması bozulur. Sinüs içinde basınç artışı olur. Üretilen mukus sinüsler içinde kalır. Böylece mikropların üreyebilmesi için uygun ortam oluşur.

Nezle, grip gibi hastalıklarda burun tıkanıklığının yanı sıra iltihabın sinüslere ulaşarak hastalık yapması söz konusudur.

Bütün iltihaplanmalarda olduğu gibi, sinüzite de genel vücut direnci düşüklüğü varsa hastalık kolayca gelişir.

Burun içindeki kemiğin doğuştan gelen eğriliği, polip, tümör ve alerjilerde burun tıkanıklığı geliştiğinden sinüzit sık görülür.

Burun içinde yabancı cisim varsa, burun iltihabı ile birlikte sinüzite neden olabilir.

Hava kirliliği, sigara kullanımı, kuru hava ve kimyasal madde dumanlarına maruziyet, burun ve sinüsleri tahriş ederek iltihaplara zemin hazırlar.

Diş enfeksiyonu ve gıda alerjisi gibi tetikleyici faktörler de sinüzite neden olabilir.

Sinüzit nasıl belli olur?  Sinüzit nasıl anlaşılır?

İşte Sinüzit Belirtileri :

* Koyu sarı, yeşil renkli  veya kanlı burun akıntısı,

sin3* Geniz akıntısı, (Normalde de sinüslerde üretilen mukus buruna, oradan boğaza süzülerek yutulur. Ama az miktarda olduğu için çoğumuz fark etmeyiz. Sinüzitte bol miktarda mukus üretimi olduğu için kolaylıkla farkedilir)

* Yüzde yanaklarda, alında, göz çevresinde dolgunluk, ağrı, basınç hissi; özellikle aşağı eğildiğinde artan başağrısı tipiktir.

* Koku alma duyusunun azalması ya da kaybolması, tat alma da etkilenebilir

Burun tıkanıklığı,

* Kafada basınç hissi,

“Sinüzit Nedir? Sinüzit Nasıl Oluşur? Sinüzit Şikayetleri Nelerdir?” konumuzu da okuyabilirsiniz.

* Ateş,

Yorgunluk, halsizlik,

Üst dişlerde ağrı, (maksiller sinüslerin dişlerle olan komşuluğu nedeniyle)

* Kafada basınç hissi,

Kulaklarda ağrı, basınç hissi,

Kronik öksürük,

* Boğazda yanma

Kötü ve rahatsız edici ağız kokusu,

* Nefes darlığı

* Zihin karışıklığı

* Nesneleri çift görme veya karışık göre

* Mide bulantısı ile birlikte iştahsızlık görülebilir.

HASTALIKLAR ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 250 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 10 oy)
Loading...
Latest Comments
  1. mehmet ali

    sinüzit bende devamli baş ağrısı yapıyor ve dayanamayacak hale geliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.