Sıcak Basmaları Nedir? Nasıl Olur? Ne Yapmak Gerekir?

Sıcak basmaları, menopoza geçiş döneminde yaşanan gerçekten sıkıntılı bir durumdur. Günün herhangi bir zamanında farkında olmadan sizi sıcak basar, yüzünüz kızarır ve ter içinde kalırsınız.

Sıcak basmaları menopoza doğru giden perimenopoz döneminde görülür. Bazı kadınlarda birkaç yıl sürdüğü gibi, bazı kadınlarda yıllarca devam edebilir.

Sıcak basmalarının sıklığı, kişiden kişiye değişir. Günde birkaç kez olabildiği gibi haftada bir iki gün de görülebilir. Tüm kıyafetinizi ıslatacak kadar terleme de olabilir, hafif bir sıcaklık hissi i de olabilir. Birkaç dakika de sürebilir, 30 dakika da sürebilir. Gece uykuda oluşan sıcak basması sizi uykudan dahi uyandırabilir.

Bu makalemizde, menopoz döneminde yaşanan ve sizi rahatsız eden bu durum nasıl gerçekleşir, ne yapmanız gerekir bu konulara değinmek istiyoruz.

Sıcak Basmaları Nasıl Olur :

* Vücudun üst kısmında ve yüzde, hafif bir ılıklıktan, yoğun bir ısıya artış hissedilir.

* Yüzde, boyunda ve göğsün üst tarafında kızarıklıklar oluşur.

* Özellikle vücudun üst kısmında terleme olur.

* Sıcak basmaları sırasında titreme hissi de doğabilir.

Sıcak Basmalarına Karşı Ne Yapmalı? Sıcak Basmalarında :

Serin kalmaya çalışın : Sıcak bastığında üzerinizden çıkarabileceğiniz kıyafetleri tercih edin. Pencere veya klimayı açın. Soğuk içecekler için.

Aktif olun : Menopoz döneminde, günlük, egzersiz yapmak çok önemlidir. Her gün, 30 dakikalık bir egzersiz yeterlidir.

Yediklerinize dikkat edin : Sıcak ve baharatlı yiyecekler ile alkollu ve kafeinli içeceklerden uzak durun. Ayrıca sizin tespit ettiğiniz sıcak basmanızı başlatan yiyeceklerden de uzak dururun.

Kendinizi fazla yormayın : Yoga ve meditasyon teknikleri çoğu kadını rahatlatıcı etki gösterir. Ayrıca, düzenli bir uyku sağlar.

Yavaş ve derin nefes alıp verin : Önce rahat bir yere oturun. Beş saniye boyunca derin nefes alın, midenizi dışarı çıkarın. Sonra beş saniye boyunca nefesinizi dışarı verin ve midenizi de içinize doğru çekin. Bu şekilde günde iki kez 15 dakika boyunca devam edin.

Sigara içmeyin : Sigara içmeyerek sıcak basmalarını azaltabildiğiniz gibi, kalp hastalıkları, felç ve kanser gibi başka hastalıklardan da korunabilirsiniz.

Bitkisel ürünleri gelişigüzel kullanmayın : Doktorunuza danışmadan bitkisel ürün kullanmayın. Yan etkileri olabilir. Kullandığınız ilaçlarla etkileşebilir.

“Menopoz Döneminde Ortaya Çıkan Rahatsızlıklar veya Hastalıklar” bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

” Ender Saraç’tan Menopoz Sıkıntıları için Bitkisel Tedaviler” bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

(Visited 13 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.