Ses Neden Kısılır? Ses Kısıklığı Neden Olur?

Ses kısıklığı sosyal yaşamı, hatta, bazen profesyonel hayatı etkileyen ve herkesin hayatı boyunca vakit vakit yaşayabileceği bir sağlık sorunudur.

Ses kısıklığı sesimizin tam veya kısmi kaybını içeren bir durumdur. Bu durumda kişi, daha ince, daha kaba, çatallı, çabuk yorulan, sürekli kısılabilen, fısıltı şeklinde olan, hatta, bazı enfeksiyonlarda hiç çıkmayan bir sese sahip olabilir.

Ses kısıklığının nedenlerini anlatmadan önce ses kısıklığı nasıl oluşur? Neden sesimiz kısılır? Ses kısıklığı ne zaman yaşanır? Hangi durumda ses kısıklığı sorunu ortaya çıkar? Öncelikle bu durumu yani sesin kısılma olayını anlatalım istedik.

Ses kısılması durumu şöyle cereyan eder.

Ses tellerimiz gırtlakta yer alan kastan yapılmış keman telleri gibi yan yana duran iki kalın telden yapılmış olup, nefes alıp verirken birbirlerinden ayrı bulunur ve konuşurken de bir araya gelerek titreşirler. Bağırdığımız zaman ise ses telleri iyice gerilerek yüksek bir hava basıncı oluşturur ve aniden açılarak ses çıkarırlar. Ani hava çıkışı gırtlakta bir vakum etkisi yapar ve bu durumda manyetik alan belli bir kritik değeri aştığından ses telleri hızlı bir şekilde süper iletkene nüfus eder. Bu çarpma ses tellerini zedeler ve şişmesine neden olur. Dolayısı ile ses telleri eski işlevini yerine getiremez olur. Havanın ses telleri içerisine kaçmaması gerekirken, ses kaçması meydana gelir. Bu durumda konuşmaya kalkışıldığında gırtlak da  rahatsızlık duyulur ve fazla havanın dışarı çıkması sebebiyle ses kısılır.

ses-teliGırtlak içerisinde yaşanan rahatsızlık ses tellerini şişirir. Bu durumda ses telleri dinlendirilmez ve konuşmaya devam edilirse ses telleri şişer, kanama olur, dahası nasır benzeri urlar oluşur. Çünkü gırtlağı gererek zorla yapılan konuşma ses telleri zorlar ve ur gibi kötü sonuçlar meydana gelmesine yol açar. Bu durumda ses tellerindeki nasırların cerrahi müdahale ile alınması gerekir. Aslında ses telleri dinlendirilir ise iki hafta içinde şişlikler iner ve yok olur.

Şimdi gelelim esas konumuza Ses kısıklığı neden ve hangi durumlarda ortaya çıkar? Neler ses kısıklığına yol açar? Neden Ses kısıklığı yaşarız? Bu sebepler nelerdir?

Ses kısılmasının pek çok nedeni olabilir. Bunların başında; şiddetli larenjitten reflüye, ses telleri üzerinde gelişen nodül, kist ve polip gibi oluşumlardan HPV virüsüne, alerjiden tiroid problemlerine kadar pek çok neden sıralanabilir. Bunların yanı sıra gırtlak kanseri de ses kısıklığı ile kendini gösterebilir.

Ancak; ses kısıklığı çeşitli hastalıkların belirtisi veya sonucu bile olsa, ses kısıklığına en çok da hatalı alışkanlıklar neden olabiliyor. Şimdi ses kısılmasını yol açan alışkanlıkları şöyle sıralayabiliriz.

Ses kısıklığına yol açan hatalı alışkanlıklarımız :

Yüksek sesle konuşmak : Konserlerde şarkılara yüksek sesle eşlik etmek, maç gibi ortamlarda sürekli bağırmak, topluluk önünde sesini duyurabilmek için ses tonunu yükseltmek, bir başka deyişle “sesi yanlış kullanmak” ses tellerini yıpratarak kanama yapabiliyor. Bunun sonucunda da ses tellerinde geçici veya kalıcı hasar oluşabiliyor.

Bu nedenle ses kısıklığı yaşamamak için, yüksek sesle konuşmayın, bağırmayın. Ayrıca ara vermeden uzun süre konuşmamaya da özen gösterin.

Yeterince Su  İçmemek : Sesin en önemli düşmanlarından biri, susuzluk. Yeterince su içtiğimizde ses tellerimiz ıslak bir ortamda, kaygan bir zeminde, göğüs boşluğundan gelen havayla daha iyi titreşiyorlar. Tam aksine yeteri kadar su içmezsek ses tellerimizde oluşan kuru ortam sesimizin kısılmasına neden oluyor.

su-icme3Ses kısıklığı yaşamamak için; ses tellerini nemli tutmak için günde en az 8-10 bardak su içmeye özen göstermemiz gerekiyor.

Ağır yağlı ve baharatlı yemekler tüketmek : Yemek borusunun alt ve üst kapakları sürekli kasılı halde durur ve mide içeriğinin geriye kaçışını engeller. Mide içeriğinin herhangi bir nedenle boğaza, genize ve ses tellerine kaçışına larengofarengeal reflü denir. Midedeki asit salgısının ses telleri üzerinde zehirleyici (toksik) bir etki yapması ses kısıklığına yol açabilir.

Bu nedenle reflü yapabilen ağır yağlı, baharatlı yemekler ve çilek ile domates gibi asitli besinlerden kaçınmak, ses kısıklığı yaşamamak için bir önlemdir.

Çay ve kahve tüketimini abartmak : Çay ve kahve gibi içecekler su ihtiyacımızı karşılamadığı gibi, vücuttan sıvı atılımını artırır ve sıvı ihtiyacımızı daha da artırır.

İşte; ses kısıklığı yaşamamak için çay ve kahve gibi içeceklerin tüketimini günlük 1-2 fincanla sınırlamalıyız. Bu içeceklerin yanında günlük su tüketiminize ek olarak bir bardak su içmeyi de ihmal etmeyin.

Sık sık boğaz temizlemek : Geniz akıntısı ve reflü gibi etkenler nedeniyle boğazda gelişen gıcık hissi yüzünden boğazı sık sık temizlemek de ses kısıklığı için risk oluşturur. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları ve alerji sonucunda oluşan geniz akıntısı ve reflüye bağlı tahrişler sonucunda sık sık boğaz temizleme ihtiyacı duyarız.

Bunun sonucunda da her iki ses teli karşılıklı travmaya uğrar. Ses tellerinde oluşan travmalar sonucunda gelişen ödem de ses kısıklığını oluşturur.

Bu nedenle boğazda gıcık hissi geliştiğinde altta yatan etkenin belirlenmesi ve tedavi edilip ortadan kaldırılması için mutlaka bir hekime başvurmak gerekir.

stresStrese dur diyememek : Stres de ses kısıklığına neden olan bir başka önemli etkendir. Stres, boyun ve ses tellerimizin hareketlerini kontrol eden kaslarda gerginlik oluşturması sonucu ses kısılması olabiliyor. Heyecanlandığımızda veya çok sinirlendiğimizde ellerimizde oluşan titremenin bir benzeri ses tellerimizde oluşabilir.

Öyle ki; sinirli, heyecanlı ve korku içinde olduğumuz ortamlarda sesimizi her zamankinden farklı kullanabiliyoruz. Kontrol dışı bu kullanım sırasında oluşan ses kısıklığı geçici oluyor, ancak süre uzadığı zaman ve bu tarz ses kullanımı alışkanlık haline gelirse ses kısıklığı kalıcı hale dönüşebiliyor.

Yatmadan önce yemek yemek : Yatmadan önce yemek yemek de larengofarengeal reflüye, buna bağlı olarak da ses kısıklığına yol açan bir başka önemli etkendir. Çünkü gece boyunca artmış olan mide asidi kaçak yaparak ses tellerine zarar verebilir.

Dolayısıyla ses kısıklığı yaşamamak için; yatmadan 3 saat önce yemek yememeli ve su dışında herhangi bir şey tüketmeyin.

Sigara içmek : Sigaranın dudaktan başlayarak tüm ses yollarını kurutması sonucunda ses kalınlaşıyor, çatallanıyor veya kısılıyor. Sigara aynı zamanda sesin kısılmasına yol açan gırtlak kanserinin de bir numaralı nedeni.

Böyle bir durumdaki ses kısıklığında zaman kaybetmeden bir hekime başvurulması gerekir. Çünkü gırtlak kanseri çok erken bir dönemde tedavi edilirse başarı yüzde 100’e yakın oluyor. Ancak ihmal edildiği takdirde tedavi başarısı çok düşük düzeylerde kalıyor.

Ayrıca “Ses Kısıklığı Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir” konumuzu okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

(Visited 206 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 9 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.