Ses Kısıklığı Nedir? Neden Olur? Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ses kısıklığı, genellikle sesin azalması veya hiç çıkmaması olarak algılanır. Ancak her türlü normalden farklı ses oluşumuna ses kısıklığı denilir ama bu durum bazı ciddi hastalıkların habercisi de olabilir. İhmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Konumuzu detaylıca incelemek gerekir ise;

Ses Kısıklığı Nedir?

Sesin kalitesinde, seviyesinde ve tonunda bozukluk olması sonucu iletişimin güçleştiği bir durumdur. Bunlarla birlikte sesin boğuk bir şekilde çıkması, seste takılma yaşanması ve sesin aralıklarla kesilmesi de ses kısıklığı şeklinde tanımlanmaktadır.

Ses Kısıklığı Nasıl Oluşur?

Ses kısıklığının oluşumu, ses telleri titreşimindeki bozukluk veya ses tellerini sarmakta olan zar tabakadaki bozukluk neticesinde meydana gelmektedir. Bu durum bazen çok basit sebepler nedeniyle olabildiği gibi, ciddi bazı hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Ses kısıklığına yol açan sebeplerin başında boğaz enfeksiyonları, soğuk algınlıkları ve sinüzit gelmektedir.

Ses Kısıklığının Nedenleri Nelerdir?

ses-kisikligiEnfeksiyon, alerji, sigara, reflü, öksürük, yüksek ses ile konuşma gibi nedenler ses kısıklığına neden olabilir. Guatr cerrahisi, kalp cerrahisi, göğüs cerrahisi sonrası da ses kısıklığı gelişebilir. Dahası Nörolojik bozukluklar, psikolojik hastalıklar, genetik sendromlar, ergenlik dönemi, hipotiroid, gebelik, yaşlılık, hipertansiyon ilaçları, hormonlar, doğum kontrol hapları, nodüller, polipler, kötü huylu tümörler ile de görülebilir.

Ses kısıklıklarının nedeni oldukça önemlidir. Çünkü ses kısıklığınının düzelmesi için uygulanacak olan tedavi yöntemleri nedenlerine göre belirlenmektedir. Ses kısıklığının nedeninin öğrenilebilmesi için ilk olarak bir kulak Kulak Burun Boğaz hekimine görünülmelidir.

Ses Kısıklığı Tedavisinde Teşhis Konulması için Hangi Kriterler Araştırılır? Ses Kısıklığı Nasıl Değerlendirilir?

Ses kısıklığının başlangıcı, süresi, uygulanan tedavileri, daha önce ses kısıklığının olup olmadığı, sigara kullanımı, hastanın mesleği, sistemik hastalıkları, genetik özellikleri, geçirdiği cerrahi girişimleri, hastanın psikolojik durumu değerlendirilir. Seste değişikliğe neden olabilecek burun tıkanıklığı, bademciklerde büyüklük, ses tellerinde patolojiye neden olabilen farenjit, sinüzit, alerjik rinit araştırılır. Poliklinik şartlarında endoskopik olarak ses tellerinde nodul, polip, kanser, reflü ya da ses oluşumu sırasında kapanma bozukluğu olup olmadığı değerlendirilir.

Ses Kısıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

sesSes kısıklığında, istirahat önemlidir. Enfeksiyon, alerji, reflü, psikojenik ses kısıklığı gibi durumlarda ilaç tedavisi verilir. Ses telinde oluşan nodül ve polibin tedavisinde, tek taraflı ses telinin çalışmadığı durumlarda, nörolojik ses kısıklıklarında, ses teli cerrahisi öncesinde ve sonrasında ses terapisinden fayda görülebilir. Ses teline cerrahi işlem gerekliyse geciktirilmemelidir. Hastalığın durumuna göre botoks tedavide kullanılabilir.

İleri evre ses teli kanserlerine yönelik tedaviler evreye göre açık yada kapalı teknik cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi olarak değişmektedir. Ses kısıklığınız 10 günden uzun sürüyorsa mutlaka KBB doktorunuza muayene olun.

Ses Kısıklığı Yaşamamak için Neler Önerilir?

Her şeyden önce, ses kısıklığı ortaya çıktığında konuşmaktan çekinin. Bunun yanı sıra; bol su için, sigara içmeyin, acılı, baharatlı, ekşi gıdalardan ve asitli içeceklerden kaçının, alkollü ve kafeinli gıdalardan uzak durun. Bu arada; yüksek ses ile uzun sureli konuşmalar yapmamaya çalışın. Hatta; tok olarak da uyumayın.

(Visited 94 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 7 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.