Ses Kısıklığı Nasıl Geçer? Ses Kısıklığı Nasıl Düzelir?

Ses kısıklığı sesteki anormal değişim olarak ifade edilir. Ses kısıldığında sesin kalitesinde bazı değişiklikler görülür. Örneğin bu durum sesin nefesli ve zorlamalı çıkmasına şiddetinin ve perdesinin de bozulmasına neden olabilir.

Sesteki değişim genellikle larenks (gırtlak) bölgesinde bulunan ses tellerinde oluşan problemlere bağlıdır Nefes alırken ses tellerimiz açık şekilde durmaktadır Ancak konuşurken ya da şarkı söylerken bir araya gelirler. Sesin üretilmesi için hava ciğerlerden çıkar ve ses tellerinin titreşmesini sağlar. Ses tellerinin şişmesi ya da ses telleri arasında oluşan patolojik bir yapı ses tellerinin sağlıklı bir şekilde bir araya gelmesini engeller ve sesin kalitesinde değişikliklere sebep olur. İşte; normal ses yerine farklı seslerin çıkmasına ses kısıklığı diyoruz.

Ses kısıklığında neden çok önemlidir. Çünkü ses kısıklığının giderilmesinde uygulanacak tedavi nedene göre belirlenmektedir. Ses kısıklığının nedeninin öğrenilebilmesi için ilk olarak bir Kulak Burun Boğaz hekimine görünmektir.

Soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonlarından dolayı oluşan ses kısıklıkları ilaç kullanılmadan doğal yöntemler ile geçebilmektedir. İşte; soğuk algınlığı nedeniyle boğaz kısmında görülen tahriş nedeni ile yaşanılan ses kısıklıklarında şu doğal yöntemler uygulanabilir;

Olabildiğince az konuşmaya çalışılmalıdır. Ses tellerini dinlendirmek, ses kısıklığının giderilmesi için çok önemlidir.

ses- kisikligiSes telleri buhar kullanılarak nemlendirilmelidir. Boğaz bölgesinin yumuşaması ve nemlenmesi sesin düzelmesini sağlamaktadır.

Sigara ve alkol kullanan kişilerin bu alışkanlıklarını bırakması gerekmektedir. Özellikle sigara, boğaz ve solunum yolların etkilediği için ses kısıklığının düzelmesini engellemektedir.

Bu süreçte asitli içecekler tüketilmemelidir. Asitli içeceklerin soğuk bir şekilde tüketilmesi boğazı veya ses tellerini tahriş edebilmektedir.

Uyumadan önce yemek yenmemelidir. Mide dolgunluğu kaçış yaparak, yani, mide asidinin yemek borusu ve boğaza kaçması  ses tellerine zarar verebilir.

Bu süreç esnasında sürekli sıvı tüketilmelidir. Sıvı tüketiminde ılık içecekler tercih edilmelidir. Soğuk ve buzlu gıdalar tüketilmemelidir.

Bunların haricinde ses kısıklığının giderilebilmesi için bazı doğal yöntemler de kullanılabilmektedir. Doğal yöntemlerin bazıları şunlardır;

Kaya şekeri olarak da bilinen nöbet şekeri, boğaz enfeksiyonlarını gidererek ses kısıklıklarını kısa bir sürede iyileştirmektedir. Bu şekerin emilerek tüketilmesi gerekmektedir. Ferahlatıcı bir etkiye sahip olduğu için ses açma özelliği bulunmaktadır. Kaya şekeri, aktar ve baharatçılarda temin edebilirsiniz.

Çekirdek kakule, ses kısıklığını kısa bir sürede geçiren doğan bir besindir. Bu besin, gırtlak ve ağız hijyenine de katkı sağlamaktadır. Sinüs açıcı özelliğinden dolayı grip ve boğaz enfeksiyonu geçiren kişilerin tedavilerinde kullanılmaktadır.

balli-zencefilHavuç suyu da ses kısıklığının giderilebilmesi için kullanılabilmektedir. Taze sıkılmış havuç suyu ılık bir şekilde tüketilmelidir. Ses kısıklığının kısa bir sürede geçtiği görülecektir.

Naneli ve mentollü şekerler de boğazı rahatlatarak ses kısıklığını giderir.

Zencefil, ses tellerindeki iltihap ve ödemin azalmasına katkı sağlar. Ses kısıklığına iyi gelir.

Bal; Boğazınızdaki ödem ve tahrişin azalmasına katkı sağlar. Dolayısıyla ses kısıklığının daha hızlı iyileşmesine yardım eder.

Ballı zencefil çayı ses kısıklığında oldukça faydalıdır. Şimdi ballı zencefil çayının tarifini şöyle aktarabiliriz.

Bir yemek kaşığı ince şekilde kıyılmış olan zencefili, bir fincan suya atın ve 10 dakika kadar kaynatın. Daha sonra bunu süzün ve günde 2-3 kez tüketin. Bu çay boğazın nemli kalmasına imkan sağlayacağı gibi iyileşme süresini de kısaltacaktır. Ballı zencefil çayı, oldukça faydalı olacağınız düşündüğümüz bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir.

Boğazın nemli tutulması için ekinezya çayı ve papatya çayı da içebilirsiniz. Tabi bu çayları çok sıcak değil ılık olarak tüketmeniz gerekmektedir.

(Visited 168 times, 2 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 9 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.