Selülit Nedir? Selülit Neden Olur? Selülit Nedenleri Nelerdir?

Selülit derinin alt tabakasında, yağ dokusunun hemen çevresinde oluşan ve derinin üst bölümünde pütür pütür görüntü bırakan bir güzellik kusurudur.

Kadınların korkulu rüyası olan selülit, herşeyden önce bir hastalık durumu değildir. Kadınlarda vücudun değişik yerlerinde ortaya çıkabilen, görünümü bozan estetik bir sorundur.

Selülit Nasıl Oluşur? Selülit Neden Olur?

Selülit derinin alt tabakasında, yağ dokusunun hemen çevresinde meydana gelir. Yağ hücrelerinin fazla yağı depolaması ve östrojen hormonunun da etkisiyle bu hücreler genişler. Yağ dokusu, deri altındaki bağ dokusunu etkileyerek daha fazla su tutmasına ve kan dolaşımının zayıflamasına neden olur. Dokuları daha az oksijen ulaşır. Bunun sonucunda dokular elastikiyetini kaybeder ve cilt yüzeyi, pürüzlü, portakal kabuğu görünümüne bürünür.

Selüliti Oluşturan Nedenler: Selülit Nedenleri:

* Hormonal nedenler : Hiper folikülin, yani kadınlarda yumurtalardan salgılanan folikülin hormonunun artışı. Bu hormon, dokularda su tutma özelliği nedeniyle selülite zemin hazırlar.

* Soya çekim : Anne selülitli ise kızında da selülit görülebilir.

selülit* Dolaşım bozukluğu (damar yetmezliği) : Selülit ve damar yetmezliği birbirine paralel gider. Yani selülit damar yollarında oluşur ve damarları sarar, sıkar. Bu durum kan dolaşımını daha da zorlaştırır ve varisler meydana gelir. Bu da damar yetmezliği, selülit, varis, daha ileri derecede damar yetmezliği olarak gittikçe ciddi boyutlara varır.

* Bazı rahatsızlıklar veya bazı ilaçlar : Kabızlık, hipotiroid, doğum kontrol hapı kullanımı, karaciğerin kötü fonksiyonu ve sinirsel düzensizlik.

* Beslenme : Tek yönlü ve sağlıksız beslenme selülitin ana nedenlerinden biri. Genellikle çalışan toplumlardaki kadınlarda görülen selülit, bayanların fast food ve hazır gıdalara olan eğilimiyle doğrudan ilişkili. Hayvansal yağlar, tuz, şeker, kola ve kahve gibi yiyecek ve içecekler de yağ hücrelerini şişirerek, buralarda ödem yapmakta ve selülit oluşmasına neden olmakta.

* Sigara ve alkol : Sigara ve alkol kullanan bayanlarda selülit görülme oranı kullanmayanlara oranla bir hayli yüksek.

* Duruş : Yüksek topuklu ayakkabılar giymek, yanlış yürümek ve yanlış oturmak da selülitin nedenleri arasında sayılabilir. Yüksek topuklu ayakkabılardan dolayı kan dolaşımındaki bozukluk zamanla cildin iyi beslenememesine dolayısıyla da selülit oluşmasına sebep olur.

* Spor yapmamak : Spor yapmamaktan dolayı vücut yeterince yağ yakamaz. Zamanla derinin altındaki yağ dokusu şişerek yağın depolanmasına neden olur. Bu sebeple de cilt yüzeyinde çirkin bir görüntü oluşur.

SELÜLİT ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

GÜZELLİK ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

CİLT BAKIMI ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 11 times, 2 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.